Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:294
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Љубов и интимност

...„Бевме интимни, спиевме заедно...“

Колку пати сте го слушнале ова, т.е. сте заклучиле дека кога некој ќе каже дека бил интимен со некој друг вие тоа одма го поврзувате со секс? Интимноста не е секс.
А и кога некој ќе ви се довери дека имал секс, ќе ви рече дека бил интимен со некој/некоја. Луѓето се плашат да кажат дека некогаш само сексот име е важен и затоа додаваат емоции и заљубеност (кои во нивниот сличај ги нема) и сите останати ги убедуваат дека неговата/нејзината врска со партнерот е базирана на емоции, а не на секс.

Можеби е лесно да ги лажеме другите, но зошто да се лажеме себе? Пред себе имате некоја манекенка со долги нозе или спортист со широки гради кој(а) вас непрекинато ве гледа и скенира, а вие зборуватe дека само љубовта е во прашање иако не знаете скоро ништо за вашиот нов партнер освен неговата/нејзината конструкција. Мислите дека некој ќе ви се повери на вас? Уживајте во тоа што го имате, но не правете нешто што не е.

Интимноста не се достигнува во кревет (тука само може да се зацврсти веќе започнатата). Помислете на сите глумци, да речеме, или на оние кои тоа го прават за пари. Зар сите тие луѓе се интимни? Ако тие можат да глумат, можете и вие, но тие не викаат дека биле интимни со колегата/колешката или клиентот.

Зборувате за љубовта, а знаете дека ја нема и дека се' се заснова на физичката градба. Љубовта не бара секс, туку поврзување со таа личност која сте ја засакале заради нејзините особини. Во тој случај сексот може уште повеќе да ве зближи. Не можете уште одма да добиете љубов или да ја направите интимноста колку и да се трудите или преправате. Секс може да добиете било кога, но овие две работи не.

Малку се тие кои се заљубени и имаат сексуални односи. Но тоа не значи дека некој ве спречува да имате „само“ љубов или само секс. Прво расчистете сами со себе што е што и почнете да ги викате работите по правото име.

А ако сакате со некој/некоја да бидете интимни тогаш морате да се потрудите. Тоа не значи дека само ќе имате долг разговор, ќе слушате пазливо и ќе чекате да ги чуете оние два збора „те сакам“. Ни тоа не значи нешто посебно. Длабока поврзаност со личноста со која сте ќе почувствувате кога ќе ве обземат емоциите. Додека не дојде до тоа не барајте ниту зборувајте дека водите љубов кога само сексот ви е во глава.

 

Можеби ќе Ве интересира...
Да, тоа е љубов!
Рацете ти се тресат, срцето забрзано ти чука, а здивот ти застанува?! Тое не е љубов, тоа е допаѓање...
од Романтичен |
Љубов или не?
Дали некогаш сте се запрашале постои ли љубов меѓу мене и партнерот? Создадени сме еден за друг или...
од Романтичен |
Љубомора, љубов или...?
Колку сме повеќе љубоморни - толку повеќе сакаме? Дали љубомората е критериум за љубов...
од Јаги |
Љубов или кариера?
Замислете дека ви се пружа животна шанса да одите надвор од земјата и да го работите она што го сакате и за кое сте сону
од Романтичен |
Коментари
odlicno objasneto,inaku spored mene seksot e samo e edna strastvena rabota i ne gledaam tuka mnogu emocii,osven vo razlicni karakteri i vo toa koj kako go dozivuva seksot,nekoj na primer saka na drugarska baza kako mene xaxax a nekoj saka od mnogu emocionalnost,no problemot e vo toa sto emocionalnosta ne se iskazuva samo preku seks,tuku toa prestavuva posirok poim kade se vkljucuvaat site ubavi raboti koj sto moze da se narpavat za ljubovta no pritoa spaga i seksot(povrzuvanje telsno i duhovno)
\"Љубовта не бара секс, туку поврзување со таа личност која сте ја засакале заради нејзините особини. Во тој случај сексот може уште повеќе да ве зближи. \" - е ова е одлично кажано и е суштината на вистинската љубов!
intimnost moze da se postigne na poveke nacini.a so se odnesuva do seksot edno e \"seks\" a drugo e \"vodenje ljubov\" vo praksa isto no vo sustina samo tie koi go doziveale toa ja svaat razlikata !
taka e dare...se slagam so tebe ))....imash pravo deff ))

Слики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens