Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:90
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Надминете ја љубомората

Љубомората е ужасна работа. Секој пат кога вашата девојка или вашиот дечко ќе ви каже дека ќе излезе со другарите/ките секакви мисли ви поминуваат низ глава. Ви се грчи стомакот секој пат кога партнерот ќе спомне пријател од спротивниот пол или пак некој од своите бивши, но ова никаде нема да ве доведе, може само да ја претвори вашата убава врска во параноја. Како да се ослободите од љубомората? Вие го сакате и обожавате вашиот партнер, па зошто тогаш не би го сакале и другите?

Иако љубомората е нормална емоција, постои разлика помеѓу љубомора која не е опасна и неконтролирана љубомора која ќе ја уништи врската исто како изневерувањето. Еве некои наши совети за полесно да се справите со љубомората:

Разговарајте со некој трет
Нека биде некој ваш искрен пријател кој не е многу близок со вашиот партнер. Прашајте го за мислење, кажете му што чувствувате и нека ви каже дали тој од страна гледа причина да бидете љубоморни. Можеби заслепени од ова чувство не ги гледате реално работите, и без причина се мачите и себе си и вашиот партнер.

Направете само-оценување
Ова не значи да го оценувате својот физички изглед, туку своите постапки. Размислете зошто сте љубоморни - можеби во минатото сте изневерувале во некоја мината врска или ве изневериле, па сега сте посклони кон сомничавост и љубомора? Или сте под стрес?

Работете на себе
Откако размисливте за своите емоции и размислувања, поработете на нив. Љубомората е внатрешно чувство, и најчесто е поврзана со ниско вреднување на сопствените квалитети. Потсетете се колку вредите, фактот што партнерот е со вас значи дека сте ги победиле сите останати потенцијални партнери на светот. И никој не може да ви го земе бидејќи сте во предност.

Внимавајте на идните испади на љубомора
Ако сте повторно љубоморни на некој од спротивниот пол, седнете, размислете и анализирајте ја ситуацијата. Размислете зошто се чувствувате загрозен од таа личност. Потсетете се во што сте подобри од неа и секогаш мислете на тоа дека вашиот партнер ве избрал вас. Ќе видите дека толкав страв и силна љубомора се неоправдани.

Можеби ќе Ве интересира...
Ако тој го прави сексот така, значи е навистина вљубен
Мажите кои се поврзани само заради забава немаат потреба подетално да зборуваат со партнерката за нејзините тајни...
од ZeroCool |
10 знаци дека сака да раскинете
Понекогаш не ги гледаме работите кои ни се пред носот. Еве неколку знаци кои не треба да ги игнорирате кога ќе ги примет
од Романтичен |
5 ситници кои можат уништат врска
Поголемиот дел од врските пропаѓаат поради поголеми работи како што е неверството, сепак не се исклучува можноста тоа да
од Романтичен |
Како да ја сочувате врската?
Еве четири едноставни совети како да ја сочувате и унапредите вашата врска...
од admin |
Коментари
odam so deckoto poveke od godina, koa se fativme jas nemav poima za ljubomora navistina mu veruvav. Mu veruvav duri i koa bese blisku do bivsata, no odkako me izvara so nea t.e. odkako potoa se smirivme jas sum premnogu ljubomorna, sto i da pravi ne mu veruvam...On samiot go predizvika ova, ponekogas namerno pravi da se nerviram a ponekogas i mu smeta. A on inaku e premnogu ljubomoren od sekogas i na po4etokot mi go kaza toa. iako i on samiot znae deka nema pricina da bide ljubomoren na mene, sepak nego mislam deka poveke go maci ljubomorata odkolku so me maci mene. Navistina mene zivotot mi se smeni so ova cuvstvo, od togas i pocnaa karanicite megu nas. sea probuvam da ja kontroliram ljubomorata t.e. ne ja iskazuvam iako vrijam vo sebe. DE4KI SAMO SAKAJTE SE SEBESI I VERUVAJTE VO SVOITE KVALITETI!!!
dosega ne sum imala potreba od ljubomora............. sakam i taka da ostane ....... dosega ni js ni deckomi ne sme si bile ljubomorni eden na drug............ losa e ljubomorata . koga ima ljubomora se blizi i krajot na vrskata.............
ne se soglasuvam so blaze zasto sekoja licnost sto ja sakam i sme ljubomorni a se soglasuvam so dime moze da se iskaze mala ljubomora,no da ne e premn.ocigledno
vo sekoja vrska postoi ljubomora...no taa ne treba da bide premnogu napadna..vo umereni granici e dozvolena..sekako...bidejkji toj shto saka VISTINSKI e ljubomoren ) pozz
EmOTioNaL GirL Tvojot komentar znaci e dobar do nekade ali toa poslednoto ne cini \"bidejkji toj shto saka VISTINSKI e ljubomoren ) \" TOA NE E TOCNO NI MALCE !!! TO STO E MOE GO SAKAM I CENAM .. NE LJUBOMORAM NA DRUG !!! GO SAKAM MOETO A NE TUGOTO !!!

Слики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens