Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:47
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!
 • Куќа од соништата

  Замислете дека само што добивте на лото и можете да си дозволите огромна куќа...

 • Остареа, а и понатаму се неодоливи

  Овие фраери може не се во цветот на младоста, но се како старо вино. Иако косата одамна им има сребрен одсјај, многу припаднички на понежниот пол...

 • Што машките најпрво забележуваат...

  Машките кажуваат дека многу поскоро приметуваат некој суптилен детаљ, мала откриеност на кожата, сензуално движење или...

 • Што да правите кога сте осамени!?

  Чувството на осаменост е незгодно понекогаш, но лесно можете да го надминете, барем привремено. Еве 8 работи кои можете...

 • 10 заповеди за девојките

  Современите девојки се навикнати сами да обавуваат многу работи, да скокнат до банка, да одат до автомеханичарот, не им е тешко...

 • Откриена тајната за успешна врска

  Едно истражување покажува кои се тајните за успешните и среќните врски...

borko412
Вистинските љубови

Вистинските љубови немаат век на траење. Вистинските љубови траат вечно.Без оглед на далечината, чувствата остануваат непроменети. Вистинските љубови се читаат во очите на другиот. Го гледаш светот низ нејзините зеници, како твои.
Вистинските љубови се збогуваат, за да останат токму такви...
Без времени. Без просторни.
Вистинските љубови болат. Затоа се вистински.
Болката прераснува во уште поголема љубов. Во сеќавање на убаво време. Да траат...до некоја наредна средба. До некое наредно соединување.
Вистинските љубови не си припаѓаат телесно; тие си припаѓаат во душата.
Љубат други, а чуваат дел од сложувалката за тебе...
Колку и да болат ваквите љубови, знаеш дека после нив си побогат за едно не совршено парче среќа...знаеш дека можеш повторно да дадеш...многу повеќе љубов.
Вдишуваш длабоко во себе... До некоја наредна средба...до некое наредно соединување.

viktor_sr
Заминува уште една ноќ, ноќ обична, тажна како и сите други.
Одамна згасна сонцето. Полека згаснува и надежта во тебе,
онаа надеж што секој ден се раѓаше и умираше во мене...
Сепак ти никогаш не ме сакаше, а јас цели 13 месеци живеев во сон,
сон кој лесно се раѓа, а полека умира. Сите ми зборуваа за твоите страсти,
симпатии, најблиски другари... Секој збор ме болеше, ми оставаше
тешка рана во срцето, ти се лутев, а неможев да те мразам.
Тогаш се раѓаше таа мисла, таа желба што беше посилна од мене:
„Можеби ме сакаш, но не сакаш да признаеш. Мислиш дека јас
ништо не чувствувам за тебе...“ Зошто дозволив олку да те сакам?
Да те сакам повеќе од себеси... Каде ми е сега гордоста? Каде е таа храбра,
симпатична девојка што мамеше со многу погледи, а ретко се вљубуваше...?
Каде сум сега јас, изгубен во сите сништа и желби што ти постојано ги кршеше,
а јас не чувствував? Не, ти никогаш не ме сакаше...
Што ме привлече толку кај тебе, зошто тоа не ме привлече сите овие години?
Дали јас го заслужувам ова... Јас, толку чувствителен,
толку мирен и близок со сите... Никогаш не знаев дека љубовта толку боли...
Сите пред тебе, не ги сакав вистински.
Тоа беше всушност ништо, во споредба со ова што го чувствувам за тебе
. Или не е така? Што е ова, вистинска љубов или мала симпатија што набргу
се претвори во чекор до лудилото? Мене сеуште не ми е јасно дали нешто
чувствуваше за мене. Ми беше странец, и од никаде се појави и ми стана најблиска и најомилена.
Ми стана најдобра пријателка за само два дена и пак се прашувам:
„Каква магија ме привлече кај тебе?“ Баш ти, ти на кој не му
обрнував внимание, ти кој ме нервираше, ти особа која гледаше од височина...
Се беше мистерија: твоите најубави кафени очи, округло лице,
твојот најнежен и најсладок глас... Незнам, навистина незнам и не
верувам дека ќе сретнам некој како тебе, толку сладок, толку нежен...а толку затворен и .....
Пред мене беше храбра - се бранеше; беше убава - ме заведе; беше романтична
и нежна - ми го зеде срцето... Можеби го чуваше како највредно, можеби
го скрши, а можеби не ни знаеше дека тоа срце постои...
Што направи со моето срце само ти знаеш и не барам да ми кажеш,
само знај дека колку да го кршиш и повредуваш, после се ќе остане со тебе!
Ќе остане иако не веруваше во него,не сакаше да ја осетиш неговата љубов и иако мислиш дека се е лага,
едно е вистина - оваа љубов ја чував само за тебе! Не дозволувај
да се уништам поради тебе, сакај ме и ако мислиш дека некој те
заслужува знај дека кети посакам се најдобро и ке те пуштам, бидејќи јас вечно ќе те носам
со мене и ќе те сакам засекогаш!!!Иако ти ме промени едноставно и брзо....И ме заборави но еве сега и јас сум без срце
бидејки ти го дадов тебе...А јас неможам да живеам без срце и умирам...Но тогаш не доаѓај на таа мермерна плоча
каде што ке биде испишано моето име...Но знај засекогаш ке останеш во мене....

ZeroCool
Гергана - Губя те бавно

ivaaaaa
Тоа е фраеру? Зарем си разочаран? А што очекуваше, миличок? Да плаче и да те моли? Хаа, па таа не е повеќе онаа наивна девојка каква што ја знаеш. Нејзината гордост не изгоре до крај, остана едно мало жарче скриено во нејзината душа. Да, таа беше како ранлива срна, слаба и наивна. Но тоа е само минато, сето тоа го избриша сегашноста. Велиш ти го заврте грбот? А, зарем не требаше? После се мислеше дека ќе трча по тебе исто како оној пат кога те молеше да бидеш со неа? И ќе се сопнува повторно на секоја твоја измама и лага? Знаеш ли колку солзи има пролеано за тебе? Сега се сети дека заслужува да ја сакаш? Се сеќаваш ли на оној мрачен ден кога ти беше во прегратка со друга? Нејзината душа се кинеше, крвави капки течеа од најзиното ранливо, скршено и невино срце. Тонеше во тага, но успеа да се издигне на површината.Таа девојка широко ги отвори очите, и се увери какво бесчувствително суштество си ти. Засрами се. Си играше со нејзините чувства, бесрамнику. Наместо да и пружиш љубов, секој ден и создаваше се поголема болка.Ти не знаеше да ја цениш нејзината љубов, а таа овој пат одлучи да замине засекогаш. Во својот куфер ги спакува сите ваши сеќавања, иако повеќето беа болни отколку среќни. Овој пат сакаше да отиде далеку. Некаде каде што ќе биде среќна и ќе заборави на се. Беше тешко, но со текот на времето успеа. А сега само гледај ја и пати. Види колку е среќна без тебе. Повеќе ја нема таа празнина во нејзиното срце. Помоќна е и поубава од било кога. Вечерва е таму далеку, без тебе многу посреќна. И не се кае за сите ваши моменти. Само жали за времето поминато залудно. А, можеби некогаш ќе се сети на тебе, само тогаш кога некој ќе го спомне зборот ИДИОТ !

kiki-dime
Веќе одамна има изминато полноќ, а јас и оваа вечер будна го дочекувам утрото на прозорецот од мојата соба, со надеж дека ќе поминеш, дека барем за момент ќе те видам. Но, ти одамна престана да поминуваш од оваа улица, знаеш дека тука живеам јас, онаа која безмилосно ја повреди. Како можеше така да си поиграш со срцево кое чукаше само за тебе. Знаеше дека се ќе направам за тебе. Тие неколку вечери засекогаш ќе останат во моето сеќавање. Тогаш кога бев најсреќната девојка на целиот свет, за потоа да ме повредиш толку многу. Не ги слушав другите кога велеа дека си сменет, дека не си истиот тој што јас го знаев од мала, со кого растевме, со кого живеевме еден до друг. Секоја вечер е тажна без тебе...

Остави празнина во срцево мое која никогаш никој нема да ја потполни. Брзо најде друга... заборави на мене. Си замина со зборовите "продолжи понатаму"! Како да продолжам кога секое утро започнува со заклучокот од минатата вечер - ДЕКА ТЕ НЕМА? Зошто барем еднаш не се сврте назад за да видиш како ми е мене. Отфрли се што е мое... мојата љубов, моите песни, моите дела. Се што ме правеше среќна.

Ми останува само да те прашам среќен ли си? Го најде ли во другата се она што не го најде во мене? Те бакнува ли на истиот начин како мене? Ти кажува ли дека те сака како што јас ти кажував? Но, дали ти и го кажуваш она што никогаш не ми го кажа мене? ДЕКА МЕ САКАШ.

Зошто секогаш кога ќе те видам со неа ја бакнуваш, и велиш дека ја сакаш, го извикуваш тоа доволно гласно за да те слушнам. Зарем не се засити? Зарем не беше доволно да ме повредуваш уште? Многу ми недостигаш, сеуште те барам длабоко во мислите, се сеќавам, плачам, страдам. Зошто Господе, па тој не заслужува. Зарем можно да си толку многу суров? Сама седам во скутот на тагата, обвиена со солзи и плачам за најубавите очи на светот - твоите. За најпрекрасната насмевка - твојата. За најубавиот глас - твојот. За тебе - оној што го сакам најмногу.

Но, не заборавај дека тркалото се врти. Ќе се сврти и кај тебе. Ќе дојде моментот кога ќе ме погледнеш и кога од мојот поглед нема да прочиташ љубов, туку само омраза. Љубовта ја уништи твојата суровост. Ќе дојде моментот кога ќе сфатам дека си идиот кој не го заслужува и ова писмо.

Види ги сите

Соновник

Протолкувајте ги вашите сонови со најромантичниот соновник:

ФАКУЛТЕТ
Ако сонувате дека студирате некој факултет - ќе се најдете во лошо друштво.

Протолкувајте го вашиот сон

Љубовни пораки

И после толку време осетив дека вреди да се живее. Да се живее за оние што те сакаат...

Повеќе љубовни пораки

Хороскоп

Прочитајте го вашиот неделен хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица
Вага Шкорпија Стрелец Јарец Водолија Риби
 • Последно присутни
 • Најнови членови
 • Среќен роденден
 • Моментално присутни
Модератор
zikatha
Корисник
Ka-te
Корисник
lidija.savovska
Корисник
enigma
Корисник
kiki-dime
Корисник
borko412
Корисник
TeaAngova
Корисник
mile_spaseski
Корисник
geregva.blagica
Корисник
viktor_sr
Корисник
igorsirene
Корисник
ALFA
Корисник
ivaniste
Корисник
николовска
Корисник
dilino2210
Корисник
swatko_em4e_kwem4e
Корисник
emi.mk
Корисник
macufs
Корисник
►viktor◄
Корисник
infinitelove
Корисник
ivaaaaa

За љубовта

Три начини да дознаеш дали те сака

Не постои девојка која барем еднаш не се запрашала : "Дали навистина мојот дечко ме сака?"


Жените сакаат внимание, комплименти...

Жената која е сакана, не старее - рекол рускиот книжевник Максим Горки. За дa се чувствува така, многу е важно да може во секое време да се


Љубовни совети

Што машките најпрво забележуваат...

Машките кажуваат дека многу поскоро приметуваат некој суптилен детаљ, мала откриеност на кожата, сензуално движење или...


Несигурност

Во сите постои вродена маана дека сите одлуки кои ќе ги донесеме да ги преиспитаме, или со други зборови, се јавува потенцијален...


Состаноци

Проценете го дечкото според пијалокот

Постојат многу методи како да ги процените луѓето уште пред навистина и да ги запознаете, без разлика дали се работи за...


6 грешки на првиот состанок

И машките и женските може да направат нешто што би го иритирале другиот којшто седи од спротивната страна на масата уште на првиот состанок


Секс

Бојата на долниот веш открива...

Психолозите тврдат дека бојата на женскиот долен веш може ја покаже нејзината страст во креветот, но и нејзиниот карактер...


6 тајни за женското возбудување

Не ги привлекуваат сите женски истите работи, но постојат универзални трикови кои може да ги донесат до возбудување...


Слики од нашите членови

Кивалче