Online: Членови: 0 | Гости: 267
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Изненадувачки резултати од истражувањето: Водата не е нужно најдобрата опција за хидратација на тело

Кога чувствувате жед и сакате да ја угасите, секогаш можете да посегнете по чаша вода, но обичниот H2O не 

е пијалокот кој најефективно го рехидрира телото, покажа студијата на шкотскиот универзитет Св. Ендрјус.

Шкотските истражувачи открија дека водата, негазирана и газирана, доста добро ја извршува својата функција кога вклучува

 брза хидратација на телото, 

но на топло време пијалоците со малку шеќер, масти, сол или протеини се уште покорисни бидејќи нè одржуваат

 хидрирани подолго време.

Роналд Моган, професор на Медицинскиот факултет во Св. Ендрјус и главниот автор на студијата. 

Не треба да се занемари ниту количината на пијалок, бидејќи колку повеќе течност внесувате, 

толку побрзо се празни желудникот, а течноста потоа се апсорбира во крвотокот,

 каде што ги разредува телесните течности и го рехидрира телото.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка


QUERY ERROR4 => The table 'session' is full