Online: Членови: 0 | Гости: 363
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

„Помеѓу љубовта и омразата“ е состојба во емотивна врска која можете да ја решите со неколку психоло

Сфатете се за себе и за вашиот партнер како тим, а не како противници

Со други зборови, врските можат да преживеат конфликти и лоши чувства ако партнерите никогаш не престанат да се чувствуваат видени од другите.

 

Дали луѓето можат да најдат решение за својот проблем ако се разбираат? Разбирањето помага во решавањето на конфликтите, но излегува дека разбирањето може да помогне дури и на оние аргументи кои никогаш нема да се решат. Овие прашања може да потекнуваат од политички, религиозни или лични разлики, или можеби само од различни филмски преференции.

 

Всушност, разбирањето можеби е најважно кога се соочуваме со прашања кои не можат лесно да се решат, како што се различните религиозни или политички ставови. Во овие ситуации, разбирањето ви овозможува „да се согласите да не се согласувате“ кога ниту една количина на расправии нема да ви го промени мислењето.

 

Што е тоа во чувството разбрано што помага да се ублажат негативните чувства кои обично следат по конфликт? Откривме дека кога се чувствувате разбрани, тоа ви сигнализира дека вашиот партнер се грижи за вас и дека е вложен во врската.

Вашата цел е заедно да разберете зошто не ја гледате истата ситуација и да пронајдете решение, а не да ја добиете борбата и да докажете дека вашиот партнер не е во право. Сфатете дека нема секогаш да биде лесно да ги следите овие предлози, особено ако вашиот партнер не игра според истите правила.

 Но, тоа не значи дека не треба да започнете од себе.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка