Online: Членови: 0 | Гости: 230
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Сега и официјално: Можете да бидете болни од љубов

Вљубувањето е причија за генетски промени во женското тело, се открило во едно ново истражување.

Врската помеѓу вљубувањето и чувствата, како на прикмер опсесивно мислење, може да се посомнева дека постоја промени во физиологијата на луѓето.

Меѓутоа, малку имало истражувања за тоа како љубовта влијае на гените до сега.Во обидот да се карактеризираат влијанијата на вљубувањето на функција на човечки геном, истражувачите од Универзитетот во Калиформија земале примерок од крв на 47 млади жени кои започнале нова врска и ги следеле во наредните две години.

Тимот ги разгледувал промените кај оние кои се вљубиле и откриле дека тоа не влијае само за жените психолошки, туку и физички.

Вљубувањето е едно од психолошко најјаките искуства во човечкиот живот,кажале научниците и додале дека новата романтична љубов не следи само психолошки промени.

Ова откриле и дека вљубувањето кај некој доведува до тоа дека гените произведуваат интерферон - протеин кој обично се користи во борба против вируси. 

Вљубувањето е поврзано со зголемената реулација на интерферон. Ова е во склад со имунолошкиот систем на вирусни инфекции.

Научниците исто така истражиле дека нивоата на интерферон се менуваат во текот на односот и откриле дека жените кои на крајот на раскинале врската имале помалку производство на овој хормон во организмот.

Некои истражувања сугерираат дека физиолошките потреби поврзани со љубовта можат да бидат ублажени како однос на созревање...Билошката корелација со љубовта може да се намали со созревањето на долгорочните стабилни врски. 

Иако причината за зголемен број на интерферон останува нејасна, научниците советуваат дека тоа би можело да биде подготовка на нивнотот тело за бременост, наведувајќи дека веруваат во генетскито одговор на мажот на вљубување може да се разликува. 

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка