Online: Членови: 0 | Гости: 161
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Ви треба пауза од сето тоа? Еве 5 едноставни начини да го вклучите одморот во вашата дневна рутина

Пред да се изгорите, научете да си кажете да застанете и да одморите.Кога последен пат направивте пауза? Не онаа кога сте пред екранот на телефонот или ТВ, туку онаа вистинската - кога сте исклучени и фокусирани на себе.Сите овие тешки месеци на седење дома, осаменост и нервоза ни кажуваат дека е време за промена. Тој долг период се сведуваше или на прекумерна продуктивност или на одолговлекување на неодредено време. Во меѓувреме, се вративме на нормалното секојдневие, кое наеднаш стана поагресивно и поинтензивно од кога било досега, за да надокнадиме се. Ова може да предизвика ментално „прегорување“ и затоа е крајно време да се залагаме за себе.

Зошто ни е важен одморот?

Науката покажува дека кратка пауза е покорисна отколку што мислиме. Студиите велат дека одморот е она што му помага на мозокот да научи нови работи. Одморот додека сте будни игра исто толку голема улога како и одморот додека спиете. Тоа е период во кој нашиот мозок ги обработува сите дојдовни информации.Исто така, паузите ни ја враќаат мотивацијата и фокусот, го подобруваат менталното и физичкото здравје, продуктивноста и креативноста. Сите ние треба да и дадеме приоритет на оваа активност наречена „пауза“.

Еве 5 едноставни начини да вклучите пауза во вашата дневна рутина.

1. Комуницирајте

Известете ги вашите колеги кога правите пауза за да знаат кога нема да бидете на вашето биро. Ова ќе ви помогне да се држите до времето што го одвојувате за себе.

2. Поставете граници

Запрашајте се дали работите ги правите затоа што навистина сакате или затоа што морате. Дајте приоритет, отфрлете ги помалку важните и вежбајте да кажувате „не“. Затоа што ако вие не се цените себеси и вашето време, тогаш нема да го ценат ниту другите.

3. Вежбајте Никсен

Ова е холандски концепт што значи „не прави ништо“. Ова ги вклучува сите видови „бесцелни“ активности, како што се гледање низ прозорецот, слушање музика. Исклучете го мозокот и мислите 5 до 10 минути во текот на денот и предадете се на мирот, тишината и моментот.

4. Одете надвор

 Бидејќи сите знаеме дека излегувањето на отворено е добро и за менталното и за физичкото здравје, зошто да не одиме 10-15 минути, неколку пати, во различни периоди од денот? За да функционира, држете се подалеку од вашиот телефон.

5. Дремете

Обидете се да дремнете 20 минути во текот на денот за да се оживеете. Истражувањата покажуваат дека помага во ресетирање на телото и умот и ја зголемува енергијата и расположението. Потоа повторно вратете се на обврските и ќе се чувствувате како нови.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка