Online: Членови: 0 | Гости: 372
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Одите боси во лето? Може да биде здраво за вас!

Еволуцијата усовршила 26 коски, 33 зглобови и стотици мускули, тетиви и лигаменти за да нè носат низ светот боси.

 

Нозете им биле затворени во чевли и чорапи или понекогаш тешки чизми со месеци, па затоа потоплото време им е полесно. 

Имено, кога доаѓа лето, луѓето сакаат да ги соблекуваат чевлите и да ја чувствуваат меката трева или топлиот песок под своите нозе. 

Но, тоа всушност е добро за вас, па не е ни чудо што експертите препорачуваат да одите боси што е можно повеќе.

 

Еволуцијата усовршила 26 коски, 33 зглобови и стотици мускули, тетиви и лигаменти за да не носат боси низ светот. 

Но, стапалата мора прво полека да се навикнат на новите оптоварувања - дури и мускулите на стапалата не се развиваат преку ноќ. 

Ако сакате да трчате боси, треба да започнете нежно на меки ливади, на плажа или на шумски под. Покрај тоа, почетниците треба да прават редовни вежби за стапалата. Некои од нив се едноставни 

вежби кои можат да се вклопат во секојдневниот живот, како што се фаќање предмети и ширење на прстите или тркалање тениско топче со ѓонот од стапалото.

 

Сензорните повратни информации при одење боси гарантираат дека стапалата се поставени за да се минимизираат силите на удар.

 Секој што става премногу тежина на петиците автоматски повеќе го активира средното стапало со одење бос, 

со што се намалува притисокот на зглобот, коленото и зглобовите на колкот.

 

Покрај тоа, должината на чекорот е обично пократка за боси пешаци. Фреквенцијата на чекори се 

зголемува, што исто така ги подобрува перформансите. Ако нашите стапала се премногу слаби и имаат неправилни мускулни формации, 

често правиме движења кои можат да доведат до нерамнотежа, неусогласеност на колковите и проблеми со грбот. Покрај тоа, одењето бос има многу други здравствени придобивки.

 

Зајакнување на мускулите на стапалата: Кога одите боси, мускулите и лигаментите на стапалата и нозете 

мора да работат понапорно за да ја поддржат тежината на телото. Ова може да помогне да се зајакнат мускулите и да се подобри стабилноста.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка


QUERY ERROR4 => The table 'session' is full