Online: Членови: 0 | Гости: 376
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Рецепт на денот: Овошни коцки сладолед

Рецептот можете да го модифицирате во однос на изборот на овошје, а овој десерт е многу удобен бидејќи можете да го направите однапред и да го чувате во замрзнувач. На тој начин секогаш ќе имате подготвено слатко уживање. Изненадете го вашето семејство и гостите со леден десерт кој особено ќе им се допадне на најмалите.

 

Состојки:

 

250 гр крем сирење

2 кесички шлаг (по 40 гр) + малку млеко

600 гр компот од цреша

300 гр мандарини (портокал)

250 гр конзервиран ананас

Подготовка:

 

Изматете го шлагот додека не се стегне и нежно измешајте со сирењето. Овошјето се додава постепено, исцедено, убаво мешајќи (може да додадете и малку сок од компотот, но не премногу, за да не биде премногу ретка масата). Овошната смеса ставете ја во мала тава на хартија за печење и оставете ја во замрзнувач преку ноќ додека не се стегне. Пред послужување оставете го да отстои пет минути, па исечете го на коцки. По желба украсете со парчиња овошје.

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка


QUERY ERROR4 => The table 'session' is full