Online: Членови: 0 | Гости: 323
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Дали ви се допаѓа авокадо? Еве како да направите сладолед со него

Ако го сакате авокадото и го јадете во секоја прилика - го ставате на тост, од него правите разни намази, салати и гвакамола, тогаш дефинитивно ќе ви се допадне нешто слатко од него.

Кремастата текстура на ова магично овошје е одлична за правење смути, муси, па дури и сладолед. Лето е и сакаме само да се оладиме и да изедеме нешто лесно, па ако барате интересни и брзи рецепти за десерти кои лесно се подготвуваат, пробајте го следново.

Состојки: конзерва со полномасно кокосово млеко (добро изладено), две зрели авокадо (исечени на четвртинки), една зрела банана, три лажици мед, две лажици сок од лимон и неколку листови нане.

Подготовка: Пред да започнете со правење на сладоледот, ставете го правоаголниот калап во фрижидер и оставете го да отстои најмалку 30 минути. Измешајте го авокадото во блендер со голема брзина. Додадете го само густиот дел од кокосовото млеко со лажица - ќе ви требаат помеѓу 35 и 40 мл, во зависност од дебелината на масата. Ако е премногу густа, додадете повеќе. Во неа ставете банана, мед (а можеби и некој друг засладувач по вкус), сок од лимон и листови од нане. Мешајте додека не добиете густа кремаста маса. Смесата истурете ја во изладена тава, израмнете ја и ставете ја во замрзнувач најмалку четири часа. Можете да украсите со листови од нане или чоколадни чипови. Бонус совет: оставете го сладоледот да отстои на собна температура пет до десет минути пред да го послужите.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка


QUERY ERROR4 => The table 'session' is full