Online: Членови: 0 | Гости: 171
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

6 знаци дека сè не е готово помеѓу вас и вашиот бивши

Меѓутоа, понекогаш двајца луѓе треба да се разделат за да сфатат колку им е потребно повторно да бидат заедно.

Раскинувањето доаѓа во сите „облици“ и „големини“ и може да се случи од многу различни причини. Често се „неуредни“ и срцепарателни и ги оставаат поранешните партнери во состојба на општа тага или пак се причина за општо славење.

 

Но, повремено, паровите раскинуваат и се откажуваат од врската, за подоцна да сфатат дека направиле голема грешка и дека сепак може да и дадат уште една шанса на својата врска. Меѓутоа, понекогаш двајца луѓе треба да се разделат за да сфатат колку им е потребно повторно да бидат заедно.Ако размислувате за обновување на вашата врска, Ви предлагаме прво да ги земете предвид следните шест причини пред да започнете со тоа.

1. Поминавте доволно време одвоени

Првите неколку дена по раскинувањето се непријатни. Покрај враќањето на предметите, се соочувате и со одговарање на несакани прашања од вашите пријатели и членови на семејството. Во ова време и следните недели, нормално е да се запрашате дали раскинувањето беше вистинскиот потег или не.Ако одлучите дека сакате повторно да се поврзете со бившиот, прво дајте му време и простор. Избегнувајте комуникација околу еден месец пред повторно да се поврзете со него. Ова ќе му даде на вашиот партнер доволно време да му недостигате и шанса да се ослободи од сите негативни чувства што може да ги има кон вас.Ако и по некое време разделено, сè уште чувствувате дека животот ви е празен без поранешниот партнер, кажете искрено дека размислувате за него/неа. Сега кога емоциите се смирија, можеби ќе можете да работите на тоа да започнете заедничка врска од нула.

 

2. Можна е промена

Без разлика кој со кого раскинал, имало причина зошто вашата врска завршила. Сега е време да размислите за тие причини, како и за промените што треба да се направат за да функционира новата врска.Запрашајте се дали се можни потребните промени и што е уште поважно, дали се тие разумни.

На пример, да речеме дека сте раскинале затоа што сакавте вашиот поранешен да поминува помалку време со пријателите и повеќе време со вас - тоа е разумно барање. Меѓутоа, ако барате од него да се пресели од еден град во друг и да се откаже од кариерата за да биде со вас, прашањето е дали тоа е доволно разумно.Размислете зошто вашата љубов не траеше и, ако тоа се само неколку промени, можеби ќе сакате да земете втор круг и да и дадете нова шанса на врската.

 

3. Вашите пријатели и семејството одобруваат

Вашите најблиски го сакаат само она што е најдобро за вас и, ако вашата врска била нездрава, сигурно го забележале додека сте биле заедно. Ако ги прашате за мислење дали да се вратите заедно со бившиот, сигурно ќе го споделат своето мислење. Ако вашите пријатели и семејството велат дека вашата врска е најдобро да ја оставите во минатото, размислете да го земете нивниот совет. Од друга страна, ако ве поддржат, тоа е добар показател дека тоа е добра идеја.

 

4. Ги сакате истите работи како бившиот

Како што созревате, вие и вашите интереси и приоритети се менувате. Ова значи дека она што ви било важно порано можеби не е она што го сакате сега. Можно е вие ​​и вашиот поранешен партнер да раскинавте затоа што сте сакале различни работи. Сепак, по раскинувањето, лесно е да се погледне пошироката слика и да се земат предвид вашите желби и потреби.

На пример, вашиот поранешен се плашеше од брак и сега можеби сфатил дека сака да се смири со некого. Или вашата поранешна девојка била фокусирана на студиите кои во меѓувреме ги завршила и сега е подготвена да продолжи кон други работи и цели во животот.Ако раскинавте затоа што мислевте дека сакате различни работи, а сега го сакате истото, тогаш помирувањето не е лоша идеја.

 

5. Се чувствувавте сакано кога бевте заедно

Често е лесно да се погледне назад на вашата врска и да се види само доброто. Ова ги игнорира причините поради кои раскинавте. Ако размислувате да се смирите со бившиот, бидете искрени со себе и погледнете ја целата слика.Дали бевте навистина среќни во вашата врска? Дали се чувствувавте ценети и сакани? Дали жалите што раскинавте? Дали сè уште го сакате бившиот?

Ако одговорот е „да“ на овие прашања - вреди уште еднаш да се проба.

Пред да започнете да се обидувате да ја поправите вашата врска, разговарајте за прашањата што предизвикаа раскинување. Овие разговори ќе ви овозможат однапред да ги решите проблемите и ќе ви кажат многу за тоа дали друг заеднички обид може да успее.

6. Подготвени сте да простите

Раскинувањата имаат тенденција да го изнесат најлошото во нас и обично се полни со сурови зборови, повредени чувства и жалење. Ако размислувате да се вратите заедно со бившиот, клучно е прво да си простите еден на друг за работите што сте ги кажале или направиле во минатото.Прикривањето на минатите тепачки или чувства на огорченост нема да доведе до успешен втор обид. Наместо тоа, и двајцата треба да започнете со чиста листа.Да му простиш на некој што го сакаш е тешко и бара време. Но, колку и да е тешко, ако сакате да ја обновите вашата врска и да започнете ново поглавје со бившиот, прво мора да се ослободите од минатото.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка