Online: Членови: 0 | Гости: 412
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Подобра комуникација со партнерот

Еден од најчестите проблеми во врските е недостатокот на вистинска комуникација меѓу партнерите. Еве неколку од нашите совети како да ја подобрите комуникацијата со саканата личност.

Слушајте внимателно
Најпрво, неопходно е добро да го слушате партнерот. Слушајте го правилно и немојте да се врткате наоколу или да одговарате на начин на кој тој не би сакал да чуе. Внимателното слушање на партнерот од ваша страна му покажува на него дека вие внимавате што тој зборува и дека се грижите за него и неговите идеи!

Погледнете го светот од очите на партнерот
Обидете се да го видите светот од страната на вашиот партнер. Но при тоа секогаш имајте ја на ум љубовта и причината поради која сте со партнерот. Прифатете ја одговорноста за било која улога која вие морате да ја одиграте било кога. Никогаш не ја прекинувајте саканата личност додека таа нешто ви говори и дадете и простор да направи малку пауза.

Воспоставете контакт со очите
Секогаш воспостаувајте контакт со очите и бидете приметливи и чувствителни за чувствата на другите. Тапкањето по рамото, климањето со главата и било кој друг знак на разбирање му покажува на партнерот дека внимателно го слушате, дека секогаш сте му при рака и дека едноставно мислите на него.

Немојте да дозвилите било што да ви го одвлече вниманието
И како една од најважните работи кога зборувате со партнерот е да не дозволите било што да ви го одвлече вниманието на страна и да го прекине вашиот разговор

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

male4ka_b пред неколку години

zavisi od partnerot,toj mozebi ne saka da ve razbere,a ne deka nemoze

dragana_dacii пред неколку години

mislam deka mi nedostasuva uste nesto no sepak edno ,,BLAGODARAM\" i za ovie soveti mislam deka se dovolni .....pozzz......

hey пред неколку години

se nadevam deka ovie soveti ke mi pomognat poso izgledaat taka dobri sto vredi da se proba...

brendi4ka пред неколку години

E JAS ETE BAS OVDE IMAM PROBLEM
ima edno momce sot se muvame veke podolgo vreme no iskreno izgelda kako da sme par koj e vo vrska zatopa sto postojano sme zaedno vo skolo na izlavanje ednostavno postojano si velime TE SAKAM..........no koga sme sami tesko zboruvame skoro nis

Dime* пред неколку години

bas mi se dopagjaat sovetite...inaku ponekogas mislam id a gi prekrsite ovie pravila nisto ne e strasno

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка