Online: Членови: 0 | Гости: 224
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Еве како да разговарате за секс со партнерот и да побарате што сакате

Многумина не се осмелуваат гласно да зборуваат за сексот и за тоа што сакаат од партнерот во кревет. Од повеќето неоправдани стравови, ова поле е чувствителна тема за многумина.

Заедничкото здружување можеби не е најтешката работа на светот, но за некои е да се зборува за интимност. Без разлика дали сте во кревет со сопружник или краткорочен познаник, да откриете како да зборувате за сексот или како да го барате она што го сакате во креветот може да биде поголем предизвик отколку само да имате секс.

За многу луѓе, пронаоѓањето на она што го сакаат во кревет е чувствителна тема.

„Мислам дека многу луѓе се плашат да ги повредат чувствата на својот партнер, мислејќи дека нивниот партнер ќе мисли дека тоа е критика на нивната изведба или сексуален коефициент на интелигенција ако поднесат конкретно барање“, вели Евјан Витни, сексуален едукатор.

Некои луѓе се плашат да не бидат отфрлени. Да го барате она што го сакате во кој било имот, но особено во спалната соба, е ранлива работа.- Мислам дека многу луѓе не сакаат да прашаат бидејќи тоа остава можност нивниот партнер да каже не или да не разбере - додава таа.

Друга честа причина е тоа што едноставно не знаете како да го барате она што го сакате и да се залагате за вашите потреби и желби.

„Сметам дека луѓето кои имаат проблем да го најдат она што го сакаат во кревет, имаат проблем да го најдат она што го сакаат воопшто, во нивните пријателства, од нивните соработници, дури и од самите нив“, вели Витни, додавајќи дека или ќе ги отфрлат своите желби затоа што тие не го сметаат за важно или ќе бидат натерани да мислат дека навистина не го сакаат она што го сакаат.

Надминете некои од овие потенцијални пречки и побарајте што сакате во креветот, а еве како:

1. Обидете се да зборувате за секс надвор од спалната соба

Не мора сите разговори во спалната соба да бидат во спалната соба.

- Разговарајте за секс со кафе или коктел. Ова ќе ви овозможи да имате попријатен разговор бидејќи не е среде интимност, каде што вашиот партнер би можел да се чувствува ранливо. Бидете сочувствителни и нежни со вашите зборови и објаснете им колку овие работи ќе ве направат среќни и исполнети – препорачува Алисон.

2. Кажете и покажете

- Ако има нешто што сакате да пробате, пронајдете забавно видео за возрасни и покажете му на партнерот сцената во која е изведена. Прашајте ги што мислат и кажете дека мислат дека би било забавно да се обидат

3.Читајте заедно

Неколку експерти препорачуваат да прочитате книга за секс заедно со цел да ја зголемите базата на знаење и потенцијално да ја подигнете. 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка