Online: Членови: 0 | Гости: 220
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Романтично патување - возење со воз низ Тоскана

Тоскана е регија полна со уметнички богатства, спектакуларни пејсажи и романтични местенца како создадени за парови.

E една од најромантичните регии во Италија. Совршена е за почеток на брачните води па можете да ја посетите и за меден месец. 

Со воз можете од Трст, или со автомобил од Ријека. Патувањето од Трст до Тоскана трае 3 до 4 саати возење на воз. Цената за карта во просекот изнесува 39 до 49 евра. 

Патувањето со воз е брзо и пријатно. Во возот имате интернет, wifi, место за купување на кафе. 

Кои места да ги посетите?

Првото место до кое ќе патувате со возот требало да биде Фиренца која е и главно и најголем град на оваа регија. 

По Фиренца ви советуваме да ја посетите малата Пиза и Лука. 

До овие градови можете само за 6 евра со воз, а патувањето трае помалку од еден час.

Сиена

Фиренца

Лука

Пиза

Тоскана е една од најпопуларните вински регии на светот. Таа е позната по некои светски признат ивински области - Chanti Brunello di Montalcino и Vino Nobile di Montepulciano.

Тоскана има богато кулутно-историско наследување, која може да се види по бројните музеи, галерии, цркви и трговски центри.

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка