Online: Членови: 0 | Гости: 162
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Дали знаевте дека гушкањето после секс е всушност одлично за вас? Еве зошто е важно

На пример, гушкањето ослободува окситоцин, кој често се нарекува хормон за поврзување, а кога овој хормон се ослободува, 

може да ве натера да се чувствувате поблиски и емотивно поврзани.

 

Активниот сексуален живот е многу важен за бракот или врската, а гушкањето после секс може да биде исто 

толку важно како и самиот секс; тоа е начин на создавање интимност и задоволство и гарантира дека ќе ја 

одржувате вашата врска жива на долг рок. Со разгалувањето доаѓа до големи придобивки. 

Гушкање, на пример ослободува окситоцин кој често се нарекува хормон за врзување. Кога овој хормон ќе се ослободи, тој може да направи да се чувствувате поблиски и емотивно поврзани, а исто така може да помогне во зајакнувањето на врската со партнерот. Освен поврзаноста со партнерот, ја зајакнува и сексуалната желба, особено ако сте личност на која и е потребна емотивна врска за да сака секс.

 

Друга придобивка од гушкањето е тоа што ослободува допамин, хормонот на среќата. 

Ослободувањето на окситоцин и допамин не прави посреќни и поблиски еден до друг, што го намалува стресот во нашето тело.

 Но, покрај неврохемикалиите, се покажало дека гушкањето позитивно влијае на односите воопшто; поконкретно, чувството на задоволство кое го пружа гушкањето после секс може да не направи позадоволни од нашето сексуално искуство и врската воопшто.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка


QUERY ERROR4 => The table 'session' is full