Online: Членови: 0 | Гости: 224
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Нема причина да се срамите: „навиката“ со која сексот станува подобар

Постојат многу начини на кои можеме да го подобриме нашиот сексуален живот, а еден од нив е навистина едноставен.

 

Истражувањата покажаа дека многу жени не се осмелуваат да стенкаат за време на сексот поради чувството на непријатност и

 срам, иако чувствуваат природна потреба да го испуштат гласот.За почеток, постои физичка причина зошто тоа е пожелно. Кога жената стенка за време на секс

нејзиното грло се отвора и дишењето и се забавува што доведува до опуштање на мускулите на дното на карлицата, што пак 

води до подобар оргазам. Некои истражувања покажаа дека сме многу послободни со стенкањето кога нашето сексуално искуство е интензивно, вели др. Лори Минц.

 

Докажано е дека пуштањето глас всушност дополнително го зголемува чувството на возбуда, 

но не само на вашиот партнер, туку и на вашето. Тоа го потврдија и многу жени кои велат дека често ги возбудува звукот на 

сопствениот глас бидејќи стенкањето е природен одговор на телото на физичките дразби кои кај нас будат сексуално задоволство.

 

Жените стенкаат и за време на секс за да комуницираат со партнерот и да покажат дека уживаат во задоволството што им го пружа партнерот, 

објаснува Никол Бурати, секс експерт и терапевт.

 

Секако, има и жени кои природно се тивки за време на сексот и немаат потреба да стенкаат.

 Експертите советуваат никогаш да не глумиме задоволство и да не се обидуваме да го охрабриме партнерот со лажно стенкање бидејќи со тоа всушност испраќаме погрешен сигнал и му кажуваме на партнерот дека тоа што го прави ни одговара, што не е случај.

 

Доколку спаѓате во групата на погласни жени, не се срамете од вашите потреби бидејќи тоа ќе ви го 

направи сексуалниот живот уште подобар.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка