Online: Членови: 0 | Гости: 173
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Ооо да... Совети од Кама Сутра со кои сексот станува незаборавно искуство

Многумина ја доживуваат Кама Сутра исклучиво како колекција на сексуални пози, но таа е многу повеќе од тоа. 

Покрај сексот, античкиот текст се фокусира на односот меѓу љубовниците, но и на самата љубов. Иако сме среќни со советите

 стари неколку илјади години, повеќето правила за квалитетна љубов и сексуални односи денес лесно се применуваат.

 

За древниот индиски мислител Ватјајана кој ја напишал Кама Сутра сексот е дел од природната 

рамнотежа на животот, а подолу прочитајте ги неговите три правила за максимално сексуално задоволство.

 

1. Предиграта е клучен дел од сексот.

 

Според Кама Сутра, нема добар секс без предигра кој мора темелно да се направи. 

Предиграта не е само физичка. Кама Сутра вели дека интимноста е и предигра, а вклучува квалитетна

 комуникација и вербално изразување на љубовта. Авторот на текстот наведува дека е важно на љубовникот на сите 

можни начини да му покажете дека го сакате, ви треба и сакате, а во тоа најголема улога заедно со допирите имаат зборовите.

 

2. Жената секогаш има предност кога е оргазмот во прашање.

 

Познато е дека мажите полесно и побрзо доживуваат оргазам, додека на жените им е потребна малку повеќе стимулација. 

Повеќето мажи сега би помислиле колку е логично прво да доживеат оргазам, но Кама Сутра не се согласува.

 

Имено, во текстот се вели дека жената има предност кога е во прашање менопаузата, 

а ако мажот инсистира на тоа, тоа значи дека ја разбира и ја цени својата партнерка.

 

3. Сексот треба да се цени.

 

Според Кама Сутра, суштината на сексот не е само физичко задоволство, туку мора да го гледаме како нешто многу позначајно. Сексот е патот до подобра комуникација, а колку е подобра комуникацијата, толку е поголема поврзаноста меѓу љубовниците и нивното задоволство. Суштината на сексот е

 довербата, отвореноста, грижата за партнерот како физичко и емотивно битие.

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка