Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:616
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Спремни ли сте за секс?

Сексот е ваша лична одлука, без разлика дали е првиот секс во врската или оној без обврски, секс за една ноќ. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да донесете исправна одлука.

Како да бидете сигурни дали е време за секс и дали сте воопшто спремни за тој потег? Без разлика дали сте невини, романтичар или порноѕвезда, најважно е да сте сигурни во своите одлуки и да сте задоволни со ситуацијата во која се наоѓате. Сите знаеме дека не постои едно правило кое важи за сите, но кога се во прашање сексот и врските постојат многу начини кои можат да ви помогнат да бидете сигурни и да имате повеќе самодоверба во донесувањето на одлуките.

1. Сексот е избор, а не обврска. Со кој и да сте во врска или пак само флертувате, тоа подразбира дека до некоја мерка сте усогласени кога се во прашање сексуалните активности. Тоа би требало да биде нешто на кое двајцата сте се согласиле, а не нешто што го правите затоа што мислите дека тоа треба да го направите.

2. Морате да бидете свесни за последиците и разликите кои ги носи еден сексуален однос: бременост и полово преносливи болести. Од пресудна важност е да се погрижите за заштита од несакана бременост и полови инфекции пред да започнете со сексуалните односи. Едуцирајте се и користете некоја од разните методи за контрацепција која ќе ја спречи несаканата бременост. И имајте на ум дека презервативот е единствено средство кое може да ве заштити од несакана бременост и полово преносливи болести (никогаш 100%).

3. Да имате презерватив при рака е сосема ОК. Без разлика дали сте од оние „нема секс до брак“ или сте промискуитетна особа (особа со слободно полово размислување) или пак невини, мудро е секогаш да бидете спремни и тоа не значи дека секогаш очекувате да имате секс ако носите презерватив со себе. Да бидете спремни на ваков начин покажува дека се почитувате себе си и дека сте одговорна личност.

4. Важно е да бидет спремни отворено да разговарате за секосот и тоа не само со своите другари и другарки, туку и со личноста со која имате во план да го направите тој чин. Поголемата блискост со партнерот носи подобра можност за отворени и искрени разговори.

5. Исто така е важно да бидете спремни да разговарате и за вашите чувства. Емоциите и довербата се важни без разлика дали сте во долга врска или не. И затоа морате да бидете на чисто со своите чувства и очекувања кога се во прашање сексуалните „преговори“. Тоа на вас не ви гарнатира незаборавен секс, но барем се минимализира шансата да бидете емоционално изневерени.

6. Нема смисла да се претворувате како сте упатени во сè и како сè знаете. Ако се впуштате во сексот по прв пат, сосема е природно да имате прашања. Ако е збор за прашањата на кои двајцата барате одговори, најдобро би било да го одложите чинот за некое време, т.е. додека не дојдете до одговорите и не бидете сосема спремни.

Можеби ќе Ве интересира...
Секс на плажа
Лето е и конечно сте на одмор со партнерот или пак сте сами, а се надевате дека сепак некој ќе „влета“ затоа што сте..
од Романтичен |
6 секс пози за во кола
Ќе ви претставиме 6 наједноставни и најдобри секс пози кои можете да ги испробате или практикувате кога сакате да имате
од Романтичен |
Секс секои 15 минути...?
Над 50 отсто од жените признаваат дека се "загреани" на некој свој колега, додека 36 проценти сметаат дека треба...
од Романтичен |
Смели секс идеи
Секоја девојка има свои секс мечтаења кои сака момчето да и ги исполни. Еве неколку идеи...
од Нате |
Коментари
nekni prviot pat ko imav odnos ..mnogu me bolshe no drugata den pak so istiot partnar imav odnos noo mn..me pecese...ne koristevme zastita no spermata nastrana ja isvrli no deneska kako da mii se losi..od sto mozi toa da bidi?

Слики од нашите членови

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens


Warning: file_get_contents(http://webrecepcija.com/visit.php?client=5&crc=laclave&load_time=0.10121607780457&server_load=0&session=77f6454f824146676f1fb8e124328555&url=romanticni.mk%2Fseks%2Fspremni-li-ste-za-seks-2899&referer=&ua=CCBot%2F2.0+%28https%3A%2F%2Fcommoncrawl.org%2Ffaq%2F%29&ip=54.234.75.144): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/romanticni/inc/footer.php on line 72