Online: Членови: 0 | Гости: 437
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Децата кои родителите ги гушкаат стануваат паметни: Покажете им дека ги сакате!

Ако сакате да ги гушкате децата, правете го тоа. Потврдено е дека гушкањето и нежноста према децата предизвикуваат силна реакција на мозокот и им помагаат побрзо да се развиваат. Да го сакате детето и да бидете нежен кон нив не е само убаво и хумано, тулу и многу корисно.

При гушкањето, хормонот окситоцин, кој предизвикува позитивна енергија се ослободува голема количина и придонесува јакнење на врската меѓу мајката и детето.

Недостатокот на гушкањето може негативно да влијае на детето, да се намали самодовербата и да ја отежни комуникацијата со другите луѓе.

Треба да знаете дека кога некој ќе гушкате следен пат го зголемувате нивото на окситоцин и подобрување на селокупното психичко здравје.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка