Online: Членови: 0 | Гости: 176
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Колку сме постари, толку помалку сме жедни. Но, колку вода всушност ни е потребна?

 

Човек може да издржи три минути без кислород, триесет дена без храна и само три дена без течност, според златното правило. Без вода во нашето тело ништо не функционира. Дојче веле открива зошто и колку се пие.

Водата сочинува околу 80 проценти од телото на новороденчето. Како што старееме, процентот на вода во телото се намалува на околу 60 проценти. Масните клетки содржат помалку вода од другите клетки. Така, луѓето со прекумерна тежина имаат помал процент на вода од слабите, 

а жените помалку од мажите, пишува Дојче веле.

 

Но, за сите нас течноста е важна за опстанок. Некои органи содржат големи количини на вода. 

Да речеме око. Нејзиното стаклестото тело содржи до 99 проценти вода. Мускулите исто така имаат висока содржина на течност, со околу 80 проценти. За да го снабдите вашето тело со доволно течности, прво и најважно е да пиете, да пиете и повторно да пиете.

 

Водата е апсолутно неопходна

Нашето тело губи околу два литра течност дневно: преку кожата, која ја регулира температурата на телото, особено кога топлината е висока. Но, сувиот воздух во загреаните простории исто така има влијание. Бубрезите, кои го ослободуваат нашето тело од токсините, лачат течност во форма на урина. 

Ако не земавме доволно течности, урината е интензивно жолта. И ако се стемни, тоа е сериозен предупредувачки знак дека нешто не е во ред. Преку цревата течноста се излачува во столицата, а во форма на ситни капки губиме вода дури и кога дишеме.

 

Треба да ги надоместиме овие загуби со внесување од 1,5 до 2 литри течност секој ден. 

Потребата се зголемува при физички напор, спортување, висока температура, треска, повраќање и дијареа.

 Но, течноста не мора секогаш да биде чиста вода. Супи, овошје или разни видови зеленчук се исто 

така добри за телото и помагаат да се надополнат залихите.

 

Колку постари, толку помалку жедни

 

Колку сме постари, толку помалку сме жедни. Не е невообичаено постарите луѓе едноставно да заборават да пијат. Ова може да доведе до вртоглавица, конфузија, нарушувања или губење на свеста, меѓу другото. 

Во случај на голема загуба на течност, тоа се компензира со инфузија.

 

Некои постари луѓе, сепак, свесно не внесуваат доволно течности во 

телото бидејќи во староста многу повеќе не можат да го контролираат мокрењето. Многумина не пијат доволно поради страв од неконтролирано мокрење или пречесто одење во тоалет ноќе.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка