Online: Членови: 0 | Гости: 228
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Најчести дилеми на младите при избор на контрацепција

Понекогаш е потребно да се почне со контрацепција три дена или триесет дена пред сексуалниот однос. На паровите им е тешко за кој вид на контрацепција треба да се одлучат. Жените кои користеле "пилула за ден потоа" исто така се интерсираат за која контрацепција и кога да почнат да ја користат.

1. Кој тип на контрацепција е најдобар за мене?

Има многу добри опции. Но што е добро за вас зависи од повеќе работи: вашите години, трошоци или колку дена поминале од предходната менструација или за кој временски период ви е потребна заштита.

2. Дали е "спирала" добра опција? 

Многу жени не знаат дека "спиралите" се подостапни и не се толку скапи. Прашајте го вашиот гинеколог дали таа е добра ако сакате да долгорочна контрола на раѓањата.

3. Дали препаратите или лековите кои ги земам можат да влијаат на тоа колку добро делува контрацепцијата? 

Некои лекови и додатоци - како лекови за епилепсија или некои антибиотици - можат да го спречат нормалното делување на контрацептивните таблети. За да бидете сигурни консултирајте се со вашиот лекар.

4. Кога треба да се вратам на редовната контрола на раѓање?

Би требало веднаш да користите регуларен облик на контрола на раѓање. Итната контрацепција трае само 24 часа и може само да ја одложи овулацијата, а не да ја прекине. Уверете се дали сте заштитени. Жените кои се породиле треба да се советуваат со својот доктор кога да почнат со контрацепција бидејќи "раѓање и доење не се никаква контрацепција".

5.Ако сум веќе трудна, дали контрацептивните таблети би биле штетни?

Некои видови на контрацепција можеби нема да бидат безбедни ако сте веќе трудни. Поголемиот дел на пилули нема да влијаат на бременоста. Сепак, би требало да се земат таблети или да се стави спирала ако мислите дека сте трдуни. Не е сигурно.

6.Која е најмалата скапа опција?

Цените можат да варираат од таблети до таблети или од спирали до спирали. Тие зависат од видот на средствата за контрацепција, од производителот, но и од продавачот и други работи.

Одете во аптека и споредувајте цени. 

 

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка