Online: Членови: 0 | Гости: 148
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Уживајте во нив колку сакате, содржат скоро нула калории!

Се препорачуваат во текот на диетата, многу се вкусни и здрави и можеме да ги јадеме без грижа на совест.

Како што тврдат експертите, организамот троши повеќе калории за да ги обработи овие намирници отколку пто во него е внесено додека сме јаделе.

Тие се богати со хранливи материи, изновреден вкус, чест додаток на многу јадења, а најважно до сега - можеме да уживаме во секој момент без грижа на совест.

 

Јаболка - во 125 грама има 57 калории

Една од најпопуларните овошја во светот која е богата со растителни влакна, спаѓа во синоним за здрава исхрана, а можеме да ја јадеме без грижа.

 

Морков- во околу 60 грама има 22 калории

Ова овошје содржи многу малку заситени маснотии и е одличен извор на витамини B1,B3,B6,C,A и К, потоа фолан киселина, магнезиум и калиум.

 

Лимун и лимета - еден плод без кора има 20 калории

Овие витамини знаеме дека се богати со витамин Ц, а ако ги јадете цели, односно не комзумирате само сок, ќе добиете и здрави влакна!

 

Спанаќ - во 125 гр има само 7 калории

Општо е познато дека содржи железо, а тука се и уште фолна киселина, витамин К, бета-каротен, витамин Ц и лутеин.  

 

Тиквици - во 125 гр има 20 калории

Една од главните ѕвезди на пролетната и летна кујна е одличен извор на влакна и витамин А.

 

Домат - еден плод со средна големина има околу 22 калории 

Еден од најсилните антиоксиданси на ликопен се наоѓа во ова овошје, а со доматот внесуваме и калиум, витамин Ц и растителни влакна.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка