Online: Членови: 0 | Гости: 162
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

5 совети за успешна љубовна врска

Денес, кога живееме во ера на машко-женски врски кои се ужасно комплицирани, тешко е да се најде и потоа да се одржи квалитетна и здрава врска. Љубовните врски се полни со расправии, подеми и падови, пречки, несогласувања, непочитување, неусогласеност и ми се чини дека многу луѓе остануваат во врската од чиста навика, неможност да продолжат понатаму или стравуваат да не најдат некој друг.

 

Цврсто верувам дека кога двајца ќе се најдат и коцките се поклопуваат, љубовта се одржува лесно и едноставно, таа тече природно, а со добра волја и сила се надминуваат сите пречки и отежнувачки околности.

 

Заљубувањето не е тешко, но одржувањето и одржувањето на љубовта е нешто покомплицирано. Сите ние често забораваме на суштинските работи за опстанок на врската, карактеризирајќи ги како тривијалности и занемарувајќи дека тие се неопходни за среќна врска. Ако добро се забавуваме со некоја личност, ако има флуидност, ако се цениме и разбираме, и се привлекуваме, сигурно постои изгледи тоа да се претвори во нешто долгорочно, убаво и исполнувачко. Но, за да може љубовта да расте, да се гради, да трае и да се одржува, мора да се негува, да и се посвети време и да се внимава на она што ја обликува и ја прави светла и свежа:

 

1. Потрудете се да го сакате партнерот несебично.

2. Понекогаш гледајте ги работите од перспектива на саканата личност.

3. Одвојте доволно време за љубов, но и за секс.

Добриот секс е еден од најважните фактори за добра врска

4. Комуницирајте еден со друг, разговарајте, обидете се да го разберете партнерот, неговите мисли и желби. Добрата комуникација е еден од предусловите за среќна врска.

5. Дајте си простор еден на друг. Дури и во најсилните и многу блиски врски, неопходно е партнерите да посветат одредено време исклучиво на себе, формирајќи се како независни поединци.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка