Online: Членови: 0 | Гости: 179
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

3 златни правила за успешна љубовна врска

Здравите љубовни врски не се засноваат само на фактот дека сте предодредени еден за друг и секогаш ќе се разбирате, туку на постојано взаемно вложување во врската. Затоа, постојат неколку совети кои можат да ви помогнат да ги изградите темелите на успешна врска. Секој од нас сака да сака и да биде сакан во различни човечки односи. Еден од таквите врски е составен од љубовни врски, кои, особено во студентска возраст, кога сè уште растеме и стануваме комплетни и остварени личности, можат да бидат од чувствителна природа. Во општеството е општо прифатено дека паровите во долги врски се едноставно предодредени да бидат заедно, дека се предодредени еден за друг и дека, што и да се случи, тие секогаш ќе се враќаат еден на друг.

1. Комуницирајте често и отворено

Комуникацијата е клучна карактеристика на секоја здрава врска. Без редовна комуникација, ниту една врска не може да успее. За жал, експертите тврдат дека многу парови не знаат како правилно да комуницираат или воопшто не комуницираат. Ова води до врска полна со недоверба, незадоволство и сомнеж бидејќи партнерите во такви ситуации претпочитаат да молчат пред партнерот за проблемите во врската или да разговараат со некој друг за тоа. Здравите парови ја изразуваат љубовта со зборови, но и отворено зборуваат за се што им пречи. Во односите без здрава комуникација, партнерот може да се чувствува принуден да прави претпоставки за вашите чувства, што често води до лажни очекувања и, на крајот, до разочарување. Партнерот треба да биде сигурен дека може да ви каже се и да знае дека со разговор ќе успее да ги реши сите сомнежи, но и подобро да ве запознае и со тоа да ја продлабочи вашата врска.

2. Бидете отворени за компромиси

Секој од нас е различен и често нашите желби и потреби многу се разликуваат. Ако сте запознале партнер кој е сличен на вас, не мора да значи дека секогаш ќе се согласувате за се, дека секогаш ќе сакате да ги посетувате истите места и да можете да се сретнете на состанок во исто време. Клучот за секоја врска е токму компромисот, односно договор меѓу двајца луѓе кои двете страни ќе го почитуваат од љубов без да чувствуваат дека одат против себе или дека си нанесуваат штета. Во секоја врска, во одреден момент се случува конфликт на интереси, а наше е да научиме да се справуваме со него на различни начини. Ако вашиот партнер сака да оди на игра, а вие сакате да одите на концерт, имате две опции: одете со него на играта од љубов или кажете му дека не ви се допаѓа и отидете на ваша страна. Така, кога повторно ќе се сретнете, многу подобро ќе се сложувате бидејќи отсекогаш сте биле свои и се прифаќале како такви.

3. Ценете го и почитувајте го партнерот

 

Со компромисот доаѓа и ценење и почит кон партнерот. Често се случува во врските, особено на долгите, партнерите да почнат да си земаат здраво за готово бидејќи знаат дека секогаш ќе бидат тука за нив. Сепак, токму затоа што го знаете ова, станете свесни дека и вашиот партнер е личност на која и треба љубов и дека веројатно е меѓу ретките кои ве сакаат безусловно и ви го докажуваат тоа. Исто така, добро е да се сетите како сте го гледале на почетокот. Навистина, заљубувањето поминува, но љубовта е таа што треба да остане и да биде основа во секоја здрава врска. Научете да цените сè што вашиот партнер прави за вас и заблагодарете му се подеднакво, ако не и двојно,. Ако практикувате благодарност, таа ќе ви дојде природно по одредено време и ќе можете повеќе да се фокусирате на позитивните квалитети и постапки на партнерот, а не на негативните, а со тоа и на уште поголемо изразување на љубовта.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка


The table 'dubug_info' is full