Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:777
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Несигурност

Во сите постои вродена маана дека сите одлуки кои ќе ги донесеме да ги преиспитаме, или со други зборови, се јавува потенцијален сомнеж кој прави да сме несигурни во себе.

Баш тоа чувство на несигурност често нè спречува да ги исполниме своите соништа и да се придржуваме само до одредени ограничувања. Епа сето тоа е погрешно.

Да се ослободите од несигурноста многу често самото по себе е предизвик, како и остварувањето на некоја потешка задача. А често откако ќе ја совладаме несигурноста, задачата престанува да ни биде проблем затоа што ако очекуваме позитивен крај, многу е полесно да се стигне до него.

Кога се чувствуваме несигурно, не само што себеси се гледаме како неспособни за соочување со животните предизвици, туку и мислиме како не сме достојни за вистинска среќа. Се движиме низ животот мкислејќи дека сите околу нас нè сметаат за неспособни и неуспешни. Како резултат на тоа ја губиме својата моќ и без разлика какви одлуки и да донесеме сето тоа ни изгледа како лоша опција.

Ретко која личност може да се пофали со тоа дека никогаш не почувствувала несигурност.

Ако кај вас некогаш се појави тоа чувство на несигурност најпрво треба да го најдете и да го разберете нејзиниот извор. Пробајте да не се откажувате кога ќе наидете на првата препрека. Штом ја поминете тоа ќе ви даде дополнителна доза на сигурност и ќе ве натера да продолжите понатаму. Што повеќе тешки ситуации совладате, што повеќе тешки одлуки донесете без да побарате совет од некој, толку ќе бидете посигурни и појаки.

 

Можеби ќе Ве интересира...
Како до вистинска љубов?
Бидете свои и покажете што навистина ви е важно. Има повеќе нивоа на интимност и не морате веднаш на првиот состанок...
од Романтичен |
Што да правите кога сте осамени!?
Чувството на осаменост е незгодно понекогаш, но лесно можете да го надминете, барем привремено. Еве 8 работи кои можете.
од Романтичен |
Таа ќе ви го скрши срцето
На почеток на нова врска, поради силната привлечност меѓу вас двајца, многу е лесно да се предвидат знаците кои...
од Романтичен |
Победете ја срамежливоста
Ако сте срамежливи и незнаете за што треба да зборувате кога сте во друштво или на состанок со некоја личност и мислите
од Романтичен |
Коментари

Слики од нашите членови

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/romanticni/inc/footer.php on line 72 Warning: file_get_contents(http://webrecepcija.com/visit.php?client=5&crc=laclave&load_time=0.10129117965698&server_load=0.03&session=2650c8626ac6d3c889de311f18c0f5ae&url=romanticni.mk%2Fljubovni-soveti%2Fnesigurnost-3283&referer=&ua=CCBot%2F2.0+%28https%3A%2F%2Fcommoncrawl.org%2Ffaq%2F%29&ip=3.82.52.91): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/romanticni/inc/footer.php on line 72