Online: Членови: 0 | Гости: 196
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Повеќето бракови се распаѓаат поради големи очекувања

Професорот за социјална психологија на Универзитетот Нортвестерн во Америка, Ели Финкел ги истражувал модерните врски и заклучил дека денешните бракови пропаѓаат поради големи очекувања.

 

 

 

Главната промена која се случува во однос на минатиот век е тоа што луѓето почесто влегуваат во брак со очекување дека сопружниците ќе им помогнат да станат подобра верзија за себе, а тоа никогаш нема да се случи- напишал Финкел. 

 

 

 

Исто така истакнал дека е неопходно да се има реални очекувања од партнерот за да биде среќен во бракот, но и сам со себе.

 

-Добро размислете за тоа што очекувате од врската и пробајте да дознаете дали тие очекувања се реални и навистина исполнителни. Разговарајте за се и барајте компромиси. Сетете се дека и вашиот партнер исто така има сопствени очекувања и од бракот и од вас.

 

Се нагласува дека и не треба да барате некој како вас „кој ве пополнува„ бидејќи, се препорачкува во вистинскиот живот тие работи не се случуваат. 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка