Online: Членови: 0 | Гости: 211
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Позитивни работи од една расправија

Кога и да бидете со партнерот вие секојпат ќе имате можност за расправија и во зависност од тоа каква е вашата расправија вие може да се сложувате со тоа или пак не. И да, за танго се потребни двајца, никогаш една личност не предизвикува расправија. Но како и да е едната личност може да ја реши расправијата во корист за двајцата. Секогаш помислуваме: „полесно е да се каже отколку да се направи“, но не е секогаш така. Односот на само едната личност може да ја доведе врската во ред.

Размисли за тоа, ако го смениш твоето однесување тогаш и партнерот ќе ја смени одговоноста кон твоето однесување. Теоретски тоа е едноставно, но тешкиот дел, менувањето на однесувањето, е навика од минатото така да вие треба да бидете подготвени да ги смените навиките. А најлесен начин да ги смените е да ги смените со нови навики.

Расправиите во животот се неизбежни и тие доаѓаат кога сакаме нешто од партнерот или пак кога имаме спротивно мислење од неговото. Исто така прозилегуваат и тогаш кога ќе заборавиме дека треба да се грижиме за нашата врска за да го одржиме нивото на разбирање, почит и љубов. Многу често го обвинуваме партнерот наместо да му кажеме како се чувствуваме.

Еве неколку навики што треба да ги применувате:

1. Наместо да бидете лути и да го обвинувате партнерот, што може да предизвика агресивен одговор, почнете ја реченицата со "јас" за да кажете што чувствувате кога сте во расправија. На пример: "Јас се чувствувам повредено и изнервирано кога си доаѓаш дома доцна и ти подготвив вечера". Па потоа кажете: "Може ли да ми се јавиш и да ми кажеш кога ќе си дојдеш следниот пат?"

2. Почитувајте ја гледната точка на партнерот. Немојте да бидете нефлексибилни или да заповедувате.

3. Не дозволувај малите нешта да пораснат во голема расправија, подобро кажи што чувствуваш отколку да го чуваш тоа во себе.

4. Немој да викаш дека се што правиш ти правиш како што треба. Пикајќи ја главата во песок нема да го реши проблемот, затоа биди подготвен да поработиш на расправијата.

5. Влези во "туѓа кожа". Пробај да сфатиш што чувствува партнерот.

6. Увери се дека вашата нема комуникација (комуникација со очи,...) е во врска со тоа што чувствуваш. Немој да се правиш среќен кога си кажувате што чувствувате за последната расправија. Вашата комуникација треба да биде усогласена.

7. Концентрирај се на позитивното, наместо да зборуваш за негативното.

8.  Работете заедно за да дојдете до заедничко решение.

9. Работете на тоа и двајцата да победите. Пронајдете средина која ќе ви одговара на двајцата.

10. Ако стратегијата двајцата да победите не успева тогаш биди подготвен за пресврти. Овој пат победуваш ти, следниот пат победува партнерот.

Расправијата не е секогаш лоша. Тоа е начин да дојдете до решение за нешто што потоа може да ви одговара на двајцата. Со употребување на овие 10 навики расправијата може да стане продуктивен извор за да се запознаете подобро и да имате подобра врска.

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка