Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:646
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Пријателство меѓу машко и женско!?

Машките и женските можат да бидат пријатели. Постојат два видови на машко-женски пријателства.

Првата категорија е кога машкото и женското не се привлекуваат сексуално еден со друг. А втората категорија се пријатели кои некогаш одамна можеби нешто „мателе“, но сепак заклучиле дека едноставно не функционираат како љубовен пар и останале пријатели.

Секако, оние кои никогаш не биле во таков однос, тешко им е да сфатат дека секс навистина нема. Причината е едонставна – машко женските пријателства се асексуални (без секс). Како што девојката не сака да има интимни односи со друга девојка, така не сака ни со пријателот.

Причината за не верување во овој вид на пријателство се две сосема различни видови на луѓе – оние кои можат и оние кои неможат да бидат пријатели со спротивниот пол. Едноставно постојат личности кои се способни да развијат пријателство со спротивниот пол и да останат на тоа.
Втората категорија се оние луѓе кои сметаат дека спротивниот пол е резервиран само за врски и секс. Никој тука не е во право. Секој избира свој начин на пријателство и пријателски односи и треба да се почитува.

Ако вие се гледате себе си во втората категорија, а вашиот партнер во првата или пак обратно, може да дојде до проблеми кои воглавно ќе си ги направите само во својата глава. Ќе размислувате што се случува кога се сами, зашто оди со неа/него во кино или на вечера? И штом ќе почнете со пререкување настануваат проблеми.
Запознајте ги пријателите на партнерот. Можеби и вие ќе се здобиете со некој нов пријател или пријателка.

Можеби ќе Ве интересира...
Што секое женско треба да знае?
Листата е сигурно многу подолга, но ние ги издвоивме 15те најважни работи кои секоја девојка треба да ги знае најкасно д
од Романтичен |
Како да кажете „не“ на машко
Краткото и јасно „не“, без заобиколки и давање на лажна надеж, е најдобриот начин да откажете на некого, покажува ново п
од Сања Шијаков |
Кога не треба да праќате пораки на...
Доколку сте во врска, тогаш и самите знаете дека разменувањето пораки со партнерот е секојдневна и сосема нормална работ
од Романтичен |
Освојте момче од соништата
Одамна престана да важи правилото дека машкото мора да го направи првиот чекор во флертот...
од Романтичен |
Коментари

Слики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens


Warning: file_get_contents(http://webrecepcija.com/visit.php?client=5&crc=laclave&load_time=0.26691079139709&server_load=0&session=9700bede724c67cd40ca160677986fa9&url=romanticni.mk%2Fljubovni-soveti%2Fprijatelstvo-megju-mashko-i-zensko-3054&referer=&ua=CCBot%2F2.0+%28https%3A%2F%2Fcommoncrawl.org%2Ffaq%2F%29&ip=54.234.75.144): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/romanticni/inc/footer.php on line 72