Online: Членови: 0 | Гости: 257
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Чоколадни коцки

Состојки:

5 јајца

5 лажици шеќер

5 лажици брашно

1 лажичка прашак за пециво

100гр млеко

200гр шеќер

250гр путер 

200гр црно чоколадо за готвење

 

Подготовка:

‌Во тенџере ставете го путерот, 200гр шеќер, млеко и чоколадото. Стопете го на тивок оган, да биде течно. Во посебен сад со миксер измутете белка во цврст снег, додајте шеќер и мутете. Потоа додадете жолчка, брашно и прашак за пециво. Добро соединете.

‌Во оваа смеса со јајца додајте течна чоколадо. Оставете малку за глазура.

‌Масата ставете ја во подмачкан плех и печете во рерна  30 минути. 

Кога ќе се испече, оставете 10минути да се олади и ставете глазура.

 И потоа сечете на коцки.

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка