Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:815
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Како до подобра врска со партнерот

Љубовта бара континуирана посветеност, а доколку не сте подготвени да влезете во врска тогаш задржете го како најдобар пријател.
Доколку немате храброст за да му кажете те сакам тогаш текстот кој следи не е за вас, а доколку сте во врска или планирате врска тогаш овие неколку мали совети одлично ќе ви послужат.

Секогаш кога размислуваме за својот живот, повеќето од нас носат одлуки за подобрување од аспекти кои се однесуваат на здравјето и кариерата. Односите со пријателите, семејтвото, колегите (на работа или образовна установа), а особено врската со партнерот често ги земаме здраво за готово. За врската да биде поуспешна потребно е да се трудиме постојано и да работиме на неа. На прашањето „како“ имаме одговор. Љубовта треба секојдневно да се докажува (не на материјален начин) со бакнежи и прегратки и само на тој начин ќе се зблиижите со партнерот и ќе ја зацврстите поврзаноста.
Прашањето сега е како сето тоа да го направиме за да на крај излезе успешно. Тука се работи за правила кој според нас навистина делуваат. Сакате да знаете повеќе? Еве ги следните правила:

Повеќе време заедно
Паровите кој живеат заедно сметаат дека поминуваат доволно време еден со друг. Меѓутоа, да се мине заедно цел еден ден квалитетно не значи само да се гледа ТВ. Квалитениот ден секогаш треба да биде проследен со активности кој ќе ве радуваат и двајцата.

Подобрена комуникација
Најчесто донесуваме сами заклучочи за тоа што мисли партнерот за нас, наместо отворено да разговараме за тоа. (секогаш проблемот сечето го од самиот корен пред тој навистина да прерасне во големо дрво.) Заклучоците кој ги даваме сами некогаш завршуваат и негативно, но да не се заборави во врската треба да се биде и добар слушател за да истата не дојде до распаѓање. Кавгите во една врска често кријат потсвесно нерешени проблеми како што се недостаток од доверба, потреба за контола и љубомора.

Престанете да анализирате
Некои девокји трошат премногу време за анализа на однеување на нивните партнери наместо да разговараат со нив. Премногу товарење со ова анализирање мора да признаете дека одзема прмногу енергија и време кои можете да ги искоритите за нешто добро. Се сложувате ли? Па романтични од понежниот пол, време е да престанете со анализата, за ваше добро.

Помалку критикувјте, а повеќе фалете
Добро е познато дека со еден позитивен збор се бришат 3 негативни. Но дали е така не знаеме. Тоа зависи пред се од тоа што сме кажале и колку често правиме такви грешки. Затоа што тоа на некој начин може и да ја премине границата и да настане крај на врската потенциран од страната која повеќе слушнала навреди од било што. Затоа потсетете на самиот почеток на вашата врска, зашто сте се вљубиле еден во друг. Потсетете се на неговите/нејзините карактеристики што ги сакате и кажете му/ѝ ги тие.

Објективен поглед
Не мора секогаш да излегувате како победник во секоја дискусија. Кога ниту еден од вас двајца не сака да го промени својот став не е потребно секоја дискусија да заврши со среќен крај. Обидете се заедно да дојдете до решение кое е прифатливо за вас и за вашиот партнер наместо да настојувате вашиот збор да биде последен. Ова ќе ви помогне да дојдете до компромис.

Научете да простувате
Во долгите врски кавгите и поголемите расправии се неизбежни. Но тајната на успешната врска е спообноста за избегнување на меѓусебно трајно занемарување и лутење. Треба да сфатите дека не можете да ја контролилате и другата личност, освен ако тој/таа не ви го дозволи тоа. Немојте да го носите гневот во себе бидејки со тоа си нанесувате штета поради стресот кој е предизвикан од непотребни фрустрации.

Повеќе доверба
Да се има доверба во партнерот не значи само да верувате дека нема да ве изневери. Треба да верувате дек вашиот партнер ќе ве почитува, ќе биде искрен со вас и дека нема да ве повреди. Партнерите кој се способни да се справат со конфликтите и меѓусебното задоволство, шансите се помали за лаги со цел да го избегнат конфликтот.

Конечно се обврзувате
Повеќето луѓе сега ќе помислат дека зборуваме за брак и верност во сексуалната моногамија но напротив. Двајцата партнери можад да бидат верни еден на друг, но да не се во вистинска смисла на зборот, обврзани за нивната врска. Обврската значи да ги земате во предвид чувствата на партнерот и да бидете свесни дека секое ваше дело може да влијае на вашата врска. Но тоа не значи неговите потреби треба да ги ставате пред вашите сопствени потреби, туку да е трудите да ги земете во предвид неговите чуства и да се почитувате еден со друг, тоа е доволно.

Забавувајте се повеќе
Во долгите врски често се заборава на забавата. Животот скојдневно ни носи проблеми и еластичности. Но да не заборавиме дека повеќе забава со партнерот ја подобрува врската. Излезете заедно дури и ако имате деца и дружете се со вашите пријател. Не дозволувајте да се намалат нежноста и физичките контакти. Секогаш кога имате можнот прегрнете се и бидете така барем 20 секунди. Затоа што тоа е доволно време потребно во телото да се ослободи окситоцинот кој не прави поблиски со партнерот.

 

Можеби ќе Ве интересира...
Подобра комуникација со партнерот
Еден од најчестите проблеми во врските е недостатокот на вистинска комуникација меѓу партнерите. Еве неколку...
од Романтичен |
Зацврстете ја врската со партнерот
Во секоја врска можат да се појават одредени проблеми кои можат да доведат до караници и расправии. За среќа сето тоа мо
од Романтичен |
Партнерот гледа по други!?
Дали кога се шетате заедно со пртнерот сте го приметиле некогаш тој да гледа по други? Дали дечкото ви се загледува...
од Романтичен |
Дали партнерот ве изневерува?
Некои личности често имаат претчувство дека партнерите ги вараат нив, но неможат да пронајдат докази..
од Романтичен |
Коментари

Слики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/romanticni/inc/footer.php on line 72 Warning: file_get_contents(http://webrecepcija.com/visit.php?client=5&crc=laclave&load_time=0.35529494285583&server_load=0&session=5c56b1a597168fe09a249fa165ebb40b&url=romanticni.mk%2Fvrski%2Fkako-do-podobra-vrska-so-partnerot-3207&referer=&ua=CCBot%2F2.0+%28https%3A%2F%2Fcommoncrawl.org%2Ffaq%2F%29&ip=100.24.122.228): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/romanticni/inc/footer.php on line 72