Online: Членови: 0 | Гости: 302
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Надминете ја љубомората

Љубомората е ужасна работа. Секој пат кога вашата девојка или вашиот дечко ќе ви каже дека ќе излезе со другарите/ките секакви мисли ви поминуваат низ глава. Ви се грчи стомакот секој пат кога партнерот ќе спомне пријател од спротивниот пол или пак некој од своите бивши, но ова никаде нема да ве доведе, може само да ја претвори вашата убава врска во параноја. Како да се ослободите од љубомората? Вие го сакате и обожавате вашиот партнер, па зошто тогаш не би го сакале и другите?

Иако љубомората е нормална емоција, постои разлика помеѓу љубомора која не е опасна и неконтролирана љубомора која ќе ја уништи врската исто како изневерувањето. Еве некои наши совети за полесно да се справите со љубомората:

Разговарајте со некој трет
Нека биде некој ваш искрен пријател кој не е многу близок со вашиот партнер. Прашајте го за мислење, кажете му што чувствувате и нека ви каже дали тој од страна гледа причина да бидете љубоморни. Можеби заслепени од ова чувство не ги гледате реално работите, и без причина се мачите и себе си и вашиот партнер.

Направете само-оценување
Ова не значи да го оценувате својот физички изглед, туку своите постапки. Размислете зошто сте љубоморни - можеби во минатото сте изневерувале во некоја мината врска или ве изневериле, па сега сте посклони кон сомничавост и љубомора? Или сте под стрес?

Работете на себе
Откако размисливте за своите емоции и размислувања, поработете на нив. Љубомората е внатрешно чувство, и најчесто е поврзана со ниско вреднување на сопствените квалитети. Потсетете се колку вредите, фактот што партнерот е со вас значи дека сте ги победиле сите останати потенцијални партнери на светот. И никој не може да ви го земе бидејќи сте во предност.

Внимавајте на идните испади на љубомора
Ако сте повторно љубоморни на некој од спротивниот пол, седнете, размислете и анализирајте ја ситуацијата. Размислете зошто се чувствувате загрозен од таа личност. Потсетете се во што сте подобри од неа и секогаш мислете на тоа дека вашиот партнер ве избрал вас. Ќе видите дека толкав страв и силна љубомора се неоправдани.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Aleksandra17 пред неколку години

odam so deckoto poveke od godina, koa se fativme jas nemav poima za ljubomora navistina mu veruvav. Mu veruvav duri i koa bese blisku do bivsata, no odkako me izvara so nea t.e. odkako potoa se smirivme jas sum premnogu ljubomorna, sto i da pravi ne mu veruvam...On samiot go predizvika ova, ponekogas namerno pravi da se nerviram a ponekogas i mu smeta. A on inaku e premnogu ljubomoren od sekogas i na po4etokot mi go kaza toa. iako i on samiot znae deka nema pricina da bide ljubomoren na mene, sepak nego mislam deka poveke go maci ljubomorata odkolku so me maci mene. Navistina mene zivotot mi se smeni so ova cuvstvo, od togas i pocnaa karanicite megu nas. sea probuvam da ja kontroliram ljubomorata t.e. ne ja iskazuvam iako vrijam vo sebe. DE4KI SAMO SAKAJTE SE SEBESI I VERUVAJTE VO SVOITE KVALITETI!!!

martu6 пред неколку години

dosega ne sum imala potreba od ljubomora............. sakam i taka da ostane ....... dosega ni js ni deckomi ne sme si bile ljubomorni eden na drug............ losa e ljubomorata . koga ima ljubomora se blizi i krajot na vrskata.............

ket4e пред неколку години

ne se soglasuvam so blaze zasto sekoja licnost sto ja sakam i sme ljubomorni a se soglasuvam so dime moze da se iskaze mala ljubomora,no da ne e premn.ocigledno

EmOTioNaL GirL пред неколку години

vo sekoja vrska postoi ljubomora...no taa ne treba da bide premnogu napadna..vo umereni granici e dozvolena..sekako...bidejkji toj shto saka VISTINSKI e ljubomoren ) pozz

Joco Sng Crew пред неколку години

EmOTioNaL GirL Tvojot komentar znaci e dobar do nekade ali toa poslednoto ne cini \"bidejkji toj shto saka VISTINSKI e ljubomoren ) \" TOA NE E TOCNO NI MALCE !!! TO STO E MOE GO SAKAM I CENAM .. NE LJUBOMORAM NA DRUG !!! GO SAKAM MOETO A NE TUGOTO !!!

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка