Online: Членови: 0 | Гости: 209
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

5 совети како да се справите со паниката, поврзана со корона вирусот

Телевизијата CNN објавува совети од Ник Патус Волш, главен уредник за меѓународна безбедност на медиуми, што треба да направи едно лице, за да се надмине ширењето на паника, поврзано со корона вирусот.

 

1. Секогаш ќе има храна.

Насекаде, без оглед на местото или климата, има што да се јаде. Може да јадете ладен или стар влажен леб од дното на пластичната кеса. Без разлика дали е тајфун, земјотрес или ИСИС, секогаш имало храна.

Да, понекогаш има исклучоци и глад, но навистина не треба да купуваме толку многу за да имаме што да јадеме во иднина. Наша грижа мора да биде дали имаме доволно да јадеме сега за да можат другите да се хранат. 

Луѓето имаат извонредна способност да се хранат, дури и во поопасни ситуации од пандемија.

 

2. Не ви треба тоалетна хартија.

Освен ако, се разбира, не мора да ги исполните вашите природни потреби на карпа пред Мосул во Ирак или во ров во Донбас во источна Украина. Сепак, не ви е неопходно ако имате туш или проточна вода во близина. Ќе живеете без да го избришете задниот дел, можете дури да дознаете колку почист можете да станете со помошта на сапунот.

 

3. Не грижете се за работи што не можете да ги промените.

Постојат работи што можете да ги промените, како на пример каде да одите, кој да се сретнете и на кој да помогнете. Сепак, постојат многу работи што не можете да ги промените во краток рок - политика на владата, подготовка на локални здравствени услуги или што ќе се случи во мај.

Една од работите што треба да научите е дека не можете да контролирате сè на кое било место. Понекогаш дури е опасно да се обидете да дознаете можни идни настани и да се обидете да ги ублажите ризиците што навистина не можете да ги видите. Користете ја вашата енергија за да го промените она што можете сега.

 

4. Бидете добри - тоа може да ви го спаси животот.

Добро однесување кон другите не е чин на алтруизам, туку начин на самозаштита. Другите луѓе се најдобриот извор на информации за тоа што се случува.

Нештата, што навистина ве интересираат, понекогаш се такви, што не би ви ги споделувале, ако сте непријатна личност - на пример, дека вашиот сосед е болен и да не одите таму.

Луѓето со поголема веројатност ќе ви помогнат, ако ве сакаат или се сеќаваат на последната шега што им ја кажавте. Да се ​​биде добар е добро за нив, за вас и за вашата безбедност и здравје.

 

5. Работите се подобруваат и закрепнуваат често многу пати побрзо отколку што мислите.

Во мојата практика како известувач, видов дека Кобани во Сирија се опоравува и цвета за една година откако беше поразен од нападите на ИСИЛ.

Го јадев највкусното јагне во штотуку обновениот град Грозни. И децата повторно ќе одат на училиште во јужниот руски град Беслан, дури и ако остане мрачен спомен каде терористите убиле стотици во 2004 година.

Ковид-19 на крајот ќе стане нешто со кое може да се справиме, дури и ако остави тага за нашите непосредни семејства и сериозно ја погоди глобална економија.

Запомнете дека дури и во војна, сè ќе биде добро на крајот.

 

Останете ДОМА!

Прочитајте повеќе


Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens