Facebook Twitter Youtube
Online: Членови:0 | Гости:2488
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

6 зелени суперхрани

 

Суперхраните содржат многу полезни состојки и можат да се само од полза за организмот. Тоа, коешто ги обединува суперхраните во овој список, е нивната боја. Видете ги.

 

Брукселска зелка

Не е најпопуларната храна кај нас, но лесно може да се најде по големите продавници. Брукселската зелка го содржи витаминот А, витаминот С, фолна киселина и калиум. Освен тоа, брукселската зелка содржи полезни фитохемикалии, за кои се смета дека се борат со ракот.
6 зелени суперхрани

 

Зелен чај

 

Што и да кажеме за зелениот чај, ќе е малку. Зелениот чај е идеален за слабеење,  се грижи за здравјето на срцето и е чудесен за детоксикација. Зелениот чај ќе ви помогне, ако имате проблеми со метаболизмот или со варењето.

 

Авокадо

 

Ако барате здрав извор на масти, авокадото е плодот за вас. Авокадото содржи мононезаситени и полинезаситени масни киселини, кои го снижуваат холестеролот и се грижат за здравјето на срцето. Освен това, авокадото содржиа и витамин Е и С, калиум и лутеин.

 

Киви

 

Кивито е другата суперхрана, којато требва да ја вклучите во своето мени. Кивито содржи растворливи и нерастворливи фибри, кои го подобруваат варењето. Кивито е добро и за оние кои се диета, затоа што е плод кој заситува. Освен тоа, кивито содржи и огромни количества на витамин С и калиум.
6 зелени суперхрани
Спањак

 

Спањакот е суперхрана, не само затоа што е омилена храна на Попај. Спањакот е најдобриот извор на фибри од сите зелени лисни зеленчуци. Освен тоа, во спањакот има и витамин А и К, како и железо и фолна киселина. Освен тоа, во спањакот има антиоксиданси и бета каротен, кои се грижат за здравјето на срцето и на очите.

 

Брокула

 

Како другите крстоцветни зеленучци и во брокулата има куп полезни фитохемикалии, кои се борат со клетките на ракот. Освен тоа, брокулата е добар извор на витамин А, С и К. Содржи и фолна киселина и калциум. Брокулите содржат и многу фибри, кои заситуваат со малку калории.

 

Можеби ќе Ве интересира...
Топ 4 привлечни женски фризури
Какви фризури ги привлекуваат машките? Иако оваа тема делува како детинеста, но една од работите коишто машките ја забел
од Романтичен |
Како најбрзо да ги изгубите стомачните масни наслаги ?
Постојат два главни типа на масти во стомачната област. Висцералните масти се складираат длабоко во вашето тело кои ги о
од Atletiks Fitness |
Доколку сакате „помлад” мозок за 11 години ова треба да го ј
Научниците од Американскиот Универзитет во Чикаго, спровеле истражување за влијанието на спанаќот на мозочните клетки на
од sanya |
Диетата на ацтеките - II дел
Диетата на ацтеките е режим на исхрана, кој ја користи суперхраната чиа, како и амарант, и киноа, за кои се смета дека
од Сања Шијаков |
Коментари

Слики од нашите членови

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens