Online: Членови: 0 | Гости: 214
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Правила за контурирање: Важна е нијансата, а потоа и обликот на четката

Кога се прави правилно, контурирањето може да се изедначи и да му даде рамнотежа на лицето. Овој тип на шминка има моќ визуелно да го трансформира лицето и визуелно да го балансира

Едно од најважните прашања е – која нијанса да се избере, за да не биде претеран контрастот помеѓу бојата на кожата и шминката.

Идеално е да изберете една до две нијанси потемно, но тоа се менува со сезоната, особено ако вашето лице е исончано. Контурирањето на лицето значи едноставно затемнување на одредени области на кои сакате да додадете повеќе дефиниција. Најчести области на лицето за контурирање се јаготките, челото, носот, вилицата, па дури и брадата.

Без разлика на обликот на лицето, контурирањето може да скрати или визуелно да издолжи некои делови, како што се образот, страната на лицето, челото или носот.

Всушност, контурирањето е како засенчување на сенки на лицето - ќе го затемниме носот ако сакаме визуелно да го намалиме или ќе ја затемниме страната на лицето за да делува потесно.

Денес се достапни различни формули за оваа техника, практични се оние со ситни сјајни честички кои исто така му даваат на лицето благ сјај. Важно е и со што контурираме, избираме големи, тркалезни четки со кои лесно може да се вклопи текстурата во кожата.Круглите четкички во стилот на кабуки, мали се и кратки, одлични се за контурирање. Изберете помали текстури на четката, за да не претерате. Замачканиот изглед на лицето може да даде премногу производ, особено ако е целосно мат.Сувите формули за контура, како оние во пудра или камен, се добри за мрсна кожа, додека сувите ќе одговараат на повеќе кремасти формули.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка