Online: Членови: 0 | Гости: 221
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Должината на животот напишана ви е - во забите!

Забите се показател на општото здравје, но научниците ги интересирало дали можат да предвидат должина на животот. Бројот на заби кој некој ги изгубил може да се предвиди колку долго ќе живее. Но исто така - укажува на болести кои некој ги има или е подложен на нив. Луѓето кои ги имаат сите свои заби до 74та година имаат шанси да доживеат и 100 години, покажало новото истражување објавено во Periodontology 2000. 

Тие кои до 65та година изгубиле пет или повеќе заби, веројатно ќе патат од озбилни здравствени проблеми,  како кардиоваскуларни болести, дијабетес, остеопороза. Секако, сето ова е поврзано со квалитетот на живот на поединецот, но и со стресот.

Ова истражување покажало дека губитокот на заби кај луѓето е показател на лош квалитет на некој дел од човековиот живот и показател на зголемен ризик од сериозни здравствени проблеми.

Експертите велат дека мора да се мијат заби два пати дневно, и тоа со паста со флуорид, како и да се намали внесот на шеќер. И покрај сите предупредувања треба да се обрне внимание на "однесувањето" на забите бидејќи тие се меѓупрвите показатели на здравствен проблем.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка