Online: Членови: 0 | Гости: 334
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Проверете: 6 симптоми, дека ви недостига витамин С

Витаминот Ц е витамин кој најлесно може да се добие од целата палета на хранливи материи кои му требаат на нашето тело. Сепак, има луѓе кои имаат недостаток. Погледнете ги 6те симптоми на недостаток на витамин Ц

 

Груба и проблематична кожа

Првиот и можеби најневеројатен симптом е груба кожа. Сува, испукана, проблематична, склона кон црвенило и осип, а некои дури имаат состојба позната како кератоза пиларис (кокошкина кожа). Витаминот Ц е вклучен во процесот на производство на колаген, кој пак игра клучна улога за деликатна и убава кожа. Ако вашето тело има недостаток на витамин Ц, тоа ќе влијае на епидермот.

 

Дамки на ноктите

Друг знак по кој може да откриете дека на вашето тело му е потребен витамин Ц, се црвеникавите точки на ноктите или розовите вертикални линии на ноктите. Ова се должи на слабите крвни садови и лигаментите кои почнуваат да се појавуваат.

 

Рани и модринки

Ако вашето тело нема доволно витамин Ц, тоа ќе објасни зошто вашата кожа станува толку светло сина дури и со најмал притисок или шок. Исто така, ќе забележите дека сите рани или гребнатини ќе заздрават многу побавно. Причината е дека витаминот Ц е вклучен во формирањето на поткожното ткиво. Модринки, од друга страна, се резултат на лошите крвни врски и капиларите.

 

Проблеми со забите

Луѓето кои имаат недостаток на витамин Ц, честопати се жалат на забни проблеми. Најочигледен знак е црвенило, чувствителни непца, крварење на непцата, што исто така може да предизвика и паѓање на забите.

 

Низок имунитет

Повеќето луѓе го асоцираат витаминот Ц со неговата имуностимулантна функција - им помага на клетките да се борат со инфекции, паразити и бактерии и да ги уништат патогените микроорганизми, затоа кога организмот има недостиг на витамин Ц, тоа се одразува и на имунитетот.

 

Замор

Замор, дремливост - овие се исто така симптоми на недостаток на витамин Ц. За среќа, сепак, тие се исто така најлесни за лечење затоа што лекарите тврдат дека 24-часовниот внес на витамин Ц го балансира хемискиот состав во организмот.

 

Секој знае дека витаминот Ц најмногу се наоѓа во цитрусовите плодови како лимони и портокали, но освен во нив можете да вклучите во менито и домати, јагоди, папаја, киви, рибизла, жолти пиперки, брокули, кељ, магданос и темјан.

Прочитајте повеќе


Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Beastly (Ѕверски)

Модерна верзија на „Убавицата и ѕверот“ каде што тинејџер од Њујорк се претвара во чудовиште за да ја најде вистинската љубов.

Alex Pettyfer, Vanessa Hudgens