Online: Членови: 0 | Гости: 434
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Изгореници од сонце или изгореници од пегла? Непријатноста е иста, а решението е многу едноставно

Изгорениците се еден од најчестите видови повреди, без разлика дали се работи за изгореници предизвикани од изложување на сонце или изгореници во домаќинството.

Изгорениците се вид на термичка повреда предизвикана од изложување на сончева светлина, различни извори на топлина, отворен пламен или триење. Степените на изгореници се движат од прв до трет степен. Изгорениците од прв степен се сметаат за површни повреди каде црвенилото и отокот се видливи на површината на кожата и предизвикуваат непријатност, но нема потреба од медицинска интервенција. Изгорениците од втор и трет степен речиси секогаш бараат лекарска помош, бидејќи се многу длабоки и сериозни оштетувања на кожата.Иако постојат голем број домашни производи за кои се верува дека помагаат во ладење на изгорениците, како што е нанесувањето паста за заби или јогурт на изгореници од сонце, нема многу вистина за ова. Потребно е што поскоро да се излади изгореницата, што најлесно се постигнува со потопување на погодената област во ладна вода. Но, ладната вода е само привремено решение бидејќи на тоа место веќе е развиен воспалителен процес со висока температура, кој треба да се смири со антивоспалително средство.

Решение е спреј којобезбедува ефикасна прва помош при изгореници од сонце, изгореници во домаќинството, гребнатини и каснувања од инсекти. Брзо се апсорбираат и не оставаат трага на кожата по нанесувањето. Ова се 100% природни козметички производи кои ја ладат, смируваат и ја обновуваат површината на кожата која гори и чеша.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Можеби ќе Ве интересира...

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка