Online: Членови: 0 | Гости: 404
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Салата од само две состојки го спречува создавањето на згрутчување на крвта

Студијата покажала дека 54 отсто од возрасните не се свесни дека комбинирањето на различни намирници може да биде корисно за нивното здравје. Ако сакате да го намалите крвниот притисок и да спречите формирање на згрутчување на крвта, измешајте грозје со кромид.

 

Црното грозје, богато со моќни антиоксиданси - полифеноли, помага во спречување на кардиоваскуларни заболувања, рак и невролошки пореметувања, но ако се јаде со кромид, советува познатиот британски нутриционист Роб Хобсон, може да спречи формирање на згрутчување на крвта и да го подобри здравјето на кардиоваскуларниот систем. .

 

„Често не ни знаеме дека со храната создаваме поволни синергии за здравјето. Од биолошка гледна точка, на телото му се потребни синергии за да функционира правилно. „Синергијата на храната е дефинирана како тоа како одредени видови храна и хранливите материи што ги содржат работат заедно за да обезбедат здравствени придобивки поголеми од придобивките од една храна“, вели Роб Хобсон, кој редовно блогира на својата веб-страница за да се едуцира за витамини и други хранливи материи.

 

Според Б92, на нашето тело му се потребни за оптимално функционирање.

 

Истражувањето покажа дека 54 отсто од возрасните не се свесни дека комбинирањето на различни намирници може да биде корисно за нивното здравје, додека 31 отсто никогаш не размислуваат за мешање на храна за да добијат повеќе од храната. Сепак, 54 отсто од испитаниците во оваа студија сметале дека нивната исхрана нема клучни витамини или хранливи материи.

 

Резултати од истражувањето

Се покажа дека салатите од сино сирење и грозје со црвен кромид го штитат здравјето на срцето, го нормализираат крвниот притисок и ја зајакнуваат циркулацијата.

 

Синергија на храна: катехини од црвено грозје и кромид.

 

Црното грозје е богато со полифенолниот антиоксиданс катехин, кој помага во спречување на кардиоваскуларни заболувања, рак и невролошки нарушувања и контрола на тежината. Заедно, кромидот и грозјето го спречуваат создавањето на згрутчување на крвта и го зајакнуваат здравјето на кардиоваскуларниот систем.

 

Истражувањата покажаа дека оваа комбинација помага да се зајакне кардиоваскуларната заштита преку подобрување на циркулацијата.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка