Online: Членови: 0 | Гости: 188
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Задоволувачка и фина: Лесна ладна пролетна салата за витка линија

Амарантот е житарка која поради својата хранлива вредност е погодна за луѓе од сите возрасти, не содржи глутен, а богата е со калциум и железо. Лесна салата може да стои во фрижидер и по потреба можете да ја јадете како цел оброк

Компоненти:

150 гр амарант

6 дл вода

1 лажица маслиново масло

1 средна виолетова главица кромид

2 авокадо

15 чери домати

100 гр фета сирење

Сол, магдонос, зелен пипер

парче лимон по вкус

Подготовка:

Загрејте ја водата додека не зоврие. Во него ставете житарки од амарант и варете 15 минути со повремено мешање. Знаете дека готвењето на житарките е завршено кога ќе ја впие целата вода. Оставете го на страна да се излади.

 

Излупете го кромидот и исечете го на ленти. Излупете го авокадото (со лажица одвојте го месото од авокадо од кожата со лажица). Измијте ги доматите од цреши и исечете ги на половина.Кога амарантот ќе се олади додадете го во зеленчукот и нежно промешајте. Додадете уште една лажица маслиново масло и рендано фета сирење. Додадете малку зелен пипер, сол и ситно сечканиот магдонос и промешајте уште еднаш.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави Коментар



Слики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка