Online: Членови: 0 | Гости: 415
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Дали е точна реченицата „среќна жена, среќен живот“? Еве што вели науката

Очигледно, таа беше во право бидејќи жените главно се задолжени за управување со врските. Како што се испостави, старата изрека „среќна жена, среќен живот“ е вистинита и научно потврдена

Студијата од 2014 година на истражувачите од Универзитетот Рутгерс покажа дека брачното блаженство е силно поврзано со тоа дали сопругата е среќна или не во врската.

Ако таа е очајна, и мажот е очаен, па врската уште повеќе трпи.

Спротивно на тоа, ако сопругот е несреќен, врската страда многу помалку. Студијата на 394 парови покажа дека не само што задоволството на жената игра голема улога во брачната среќа, туку генерално мажите имаат тенденција да бидат посреќни во нивните врски од жените. Меѓутоа, кога станува збор за целокупното задоволство од животот, тоа како жените се чувствуваат за нивниот брак има директно влијание врз тоа дали нивните сопрузи се среќни или не.

Причината зошто фразата „среќна жена, среќен живот“ е вистинита е затоа што среќната жена е поподготвена да им угодува на другите.

Авторката на студијата Дебора Кар вели дека ако жената е среќна во бракот, ќе се обиде да му создаде позитивно искуство на својот сопруг. Потоа подобро го слуша, му нуди емоционална поддршка и му нуди помош во секојдневните активности.

Кога жената е несреќна во бракот, многу е поголема веројатноста да зборува за тоа, па дури и да се соочи со себе. Меѓутоа, кога мажот е несреќен, тој ќе седи мирно, дозволувајќи да се насобере несреќата пред жената воопшто да сфати дека има проблем. Ова беше особено точно за постарите парови од претходните генерации, кога зборувањето за чувствата не беше толку вообичаено.

Она на што се сведува е комуникацијата!

Само кога зборуваме за чувства, бракот може да биде успешен. Брачните двојки секогаш треба да ги стават сите карти на маса и да не бегаат од отвореноста.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка