Online: Членови: 0 | Гости: 466
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Два збора кои се клучни за среќна врска, но сепак ретко ги користиме

Благодарноста е подарок што им го даваме на другите и кој не не чини ништо.

Ви благодариме - два такви едноставни збора што е убаво да се слушнат. Па зошто ги користиме толку ретко? Вилијам Џејмс, големиот американски психолог еднаш рекол: „Најдлабокиот принцип во човековата природа е желбата да се биде ценет“.

Благодарноста е подарок што им го даваме на другите, а кој ништо не не чини, а само малку благодарност преку комуникација нè води кон подобрување на односите повеќе од било која прескапа работа, пишува „Јуртанго“.

Па зошто толку многу од нас се скржави од благодарност?

Дали сме премногу зафатени? Премногу тврдоглав или емотивно недарежлив? Каде е благодарноста за нашите најблиски? За домашните работи што некој ги прави? Секој копнее по признание за својата напорна работа, па затоа е многу важно секогаш да покажувате малку благодарност, тоа е многу лесна навика за стекнување и ќе значи многу во вашата врска.

 

Погледнете околу себе и секој ден ќе можете да најдете многу работи кои вредат да се признаат. Без разлика дали се работи за врска со партнер, дете или кој било друг член на семејството или пријател.

 

Обидете се да им покажете благодарност еден месец и ќе видите колку вашата врска со нив е променета - на подобро.

 

И, исто така, многу е важно да запомните дека никогаш не престанувате да покажувате благодарност, секогаш кога ќе донесат кафе, ќе го извадат ѓубрето, ќе направат нешто во ваше име, ќе ги кажувате тие моќни зборови „благодарам“.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка