Online: Членови: 0 | Гости: 210
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

ОВОЈ ЗБОР МОЖЕ ДА ЈА УНИШТИ ВАШАТА ВРСКА: Избегнувајте го!

Постои одреден збор што дури може да ги уништи сите ваши напори за одлична врска

Можеби изгледа малку бесмислено, но честата употреба на овој збор ја намалува самодовербата во врската и ја исцрпува.

Да претпоставиме дека секојдневно посветувате многу време на вашата врска - покажувајќи почит и благодарност за малите дела на љубов, одвојување на мобилниот телефон да биде присутен кога е потребно, напорно работите и се борите да бидете најдобри што можете.

Сепак, врските бараат многу работа, а ако сакате да успеете, мора да внимавате на зборовите што ги употребувате, велат експертите. Освен тоа, познато е дека јазикот нема коски, туку крши коски.

Всушност, постои одреден збор што дури може да ги уништи сите ваши напори за одлична врска.

„Гледам дека многу парови се фатени во „замката“ на мора. Ова доаѓа од внатрешните правила и критериуми на секој од нив, кои се во спротивност со оние на другата личност во врската“, вели советничката за односи, д-р Лорен Кук.

Истото важи и за зборот „не треба“. Замислете, на пример, фразата: „Не треба да поминувате толку многу време играјќи игри“ или „Треба да се трудите повеќе“.

Зошто овој збор може да биде проблематичен?

Според психологот д-р Џефри Бернштајн, „треба“ или „не треба“ може да предизвикаат негативна енергија и со текот на времето да станат токсични за парот.

„Кога партнерот им кажува на другите што да прават, а што не, тој се става во позиција на моќ и му испраќа порака на другиот дека е надреден“, објаснува советникот за односи. Можеби изгледа мало и бесмислено, но честата употреба на овој збор ја намалува самодовербата во врската и ја исцрпува.

Што можете да кажете наместо тоа?

 

Ако сте загрижени за нешто што вашиот партнер го направил, кажете „Би сакала“ или „Би сакал“. Наместо да кажете, на пример, „Треба да разберете што мислам“, кажете „Би сакал да се обидете подобро да ме разберете“ или наместо „Не треба да возите толку брзо“, кажете: „Можете да возите побавно“.

 

Ова е мала промена која помага да се одржат добри односи, велат психолозите.

 

Одвојте време да се фокусирате на она што го зборувате, да ги намалите зборовите кои предизвикуваат негативни емоции и значително да ги подобрите односите и комуникацијата со партнерот.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка


The table 'dubug_info' is full