Online: Членови: 0 | Гости: 459
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Прв состанок!?

Безброј дилеми на првото излегување со момчето или со девојката што ви се допаѓа - како треба да се однесувате, што не смее да направите и како да ги протолкувате сигналите што ви ги испраќа другата страна. Многупати досега се делеле совети на оваа тема, а овојпат ви донесуваме десет најважни правила кои ќе ви помогнат на првиот состанок.

1. Не откажувајте се
Ако на првиот состанок сè тргне наопаку - не очајувајте. Колку повеќе луѓе запознавате и излегувате со нив, поголеми се шансите да ја најдете својата сродна душа. Освен тоа, подобро да работата да пукне на првиот состанок отколку да загубите драгоцено време со погрешна личност.

2. Бидете оптимист
Ништо не е попривлечно од личност која е задоволна од својот живот и е добро расположена. Позитивниот став е клуч до успехот, а насмевката е заразна. Од друга страна, никој не сака да излегува со намуртенковци.

3. Блеснете
Претставете се во своето најдобро светло. Покажете ги најдобрите особини и изгледајте најдобро што можете. Сепак, тоа не значи да глумите и да се преправате дека сте нешто што не сте. Дури и ако првиот состанок не помине најсјајно, блеснете на следната средба.

4. Не зборувајте за брак
Внимавајте разговорот да не ве одведе кон брачните води. Во никој случај не набројувајте ги сите што ги знаете кои се во брак и имаат деца. Тоа може да биде протолкувано како очај или како желба и самите да застанете пред олтар со првата личност што ќе се фати на јадицата.

5. Не зборувајте за бившите
Ако соговорникот ве праша за поранешните врски, одговорете дипломатски: „Едноставно не одеше“ и сменете ја темата. Не откривајте премногу информации прерано. Деталите зачувајте ги за подоцна, кога подобро ќе се запознаете, и ако меѓу вас се развие нешто подлабоко.

6. Бидете љубезни со келнерите
Ако персоналот на кафулето или на ресторанот каде што сте седнале ви приреди некое непријатно изненадување, останете присебни. Не правете сцени и не драматизирајте непотребно. Сигурно не сакате личноста со која првпат сте излегле да помисли: „Каков/каква ли е далеку од јавноста?”.

7. Претворете се во уво
Гледајте ја личноста со која комуницирате во очи и бидете добар слушач. Така ќе и' ставите на знаење дека не сте себични и дека навистина ве интересира тоа што има да го каже. Луѓето сакаат да зборуваат за себе, особено мажите. Но, ако некој и не знае да зборува на тема што вклучува нешто друго освен „јас“, веројатно и самите нема да посакате да излезете на втор состанок.

8. Дозволете другиот да каже нешто
Ова правило се надоврзува на претходното. Монолозите ретко се добредојдени, особено на првиот состанок. А ако добиете етикета „алапача“, заборавете на повторната средба.

9. Внимателно со алкохолот
Нема поедноставен начин за уништување на првиот состанок (и на кој и да е друг) од алкохолот. Ќе оставите лош впечаток и ќе си ја расипете вечерта. Значи, нема да добиете ништо. Освен тоа, претерувањето со алкохолот може да биде причина за прекршувањето на правилото број 10.

10. Не соблекувајте ги панталоните :)
Сексот на првиот состанок не е пожелен. Прво, за да не добиете етикета „лесни“. Второ, за да не изгустирате се во еден ден и да оставите и за себе, а и за другата личност нешто на што ќе мислите до следната средба.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

mato пред неколку години

a so se odnesuva do sovet br.10 jas mislam deka ima vreme i za to seuste sme mali dobro sepak sekoj si ima svoe mislejne i znam deka toa e prirodna rabota no spored mene mislam deka za se ima vreme i se soglasuvam deka na prviod sostank ne e pozelen seksot

tina.postolova пред неколку години

najdobri soveti prodolzete us nesto da ostavite kiako za razo4aruvanje od ljubovta i navredi

Dime* пред неколку години

jas do sega sum imal nekoj sostanok koj se desil od internet.ali toa sekako ne treba da se svaka na pocetokot mnogu ozbilno za vrska moze samo da se druzite na pocetok ili da se muvate ako veke posakaat i dvete osobi pozz
P.S. se nadevam deka ima barem nekoj sto ke se soglasi so mene

gomce пред неколку години

Nitu eden od ovie soveti ne treba da se zapostavi posebo: 5 ( so mislam deka se podrazbira koj go primenuva ova e tapa) , isto taka 8 spored mene i sekako 10! I ako sekoj primenuva ova ( potocno znae kako treba,a kako ne treba da se odnesuva) definitvno na sekoj date super ke si pomine

Kike28 пред неколку години

Mojot prv sostanok pomina najubavo. Togas moeto momce mi predlozi da mu bidam devojka. Se pomina dobro.. Hehe mojtee bea na odmor togas... Pa ja bev sama doma.. Go pokaniv, no otidovme vo negoviot stan. Vnimavavme na alhoholot, nooo po nekolku minutki neznam sto se sluci... me zavede. SE pomina dobro.. Se razbudivme sabajleto vo krevet... haha. No, mislam deka toa mi bese najubaviot den vo mojot zivot. Toa ni bese prviot sostanok, prviot baknez, prviot dopir.......

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка