Online: Членови: 0 | Гости: 172
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

4 здравствени придобивки од калинката: „Овошјето на боговите“ е богато со витамини и минерали

Калинката доаѓа од Персија и популарно се нарекува „плод на боговите“. Ова овошје е меѓу најздравите бидејќи е богато со витамини, минерали, влакна и антиоксиданси кои штитат од многу болести.

Малите розови семки во калинката се јастивиот дел од плодот, и иако одвојувањето на внатрешното месо на плодот може да биде макотрпно, нутритивниот профил и вкусот на калинката апсолутно вреди да се вложи труд.

1. Добро е за срцето

Влакната кои се наоѓаат во семките од калинка се поврзани со здравјето на срцето. Според една студија од 2021 година во Current Cardiology Reports, луѓето со најголем внес на влакна имале значително намален ризик од кардиоваскуларни болести. Експертите велат дека ова намалување се должи на способноста на влакната да го намали лошиот холестерол, да го намали крвниот притисок и воспалението.

 

2. Одличен е за варење

Диететските влакна во калинката се моќни „мотори“ за варење на храната. Внесувањето доволно влакна помага да се подобри варењето и да се спречи запек. Едно нешто што треба да се забележи е дека ќе добиете влакна само ако јадете семки од калинка, а не ако пиете сок од калинка.

 

3. Помага во намалување на крвниот притисок

Сокот од калинка содржи различни видови на антиоксиданси и полифеноли кои позитивно влијаат на кардиоваскуларното здравје. Истражувањата покажаа дека консумирањето на овој сок две недели го намалува крвниот притисок.

 

4. Богат е со антиоксиданси

Антиоксидансите се соединенија кои помагаат во заштитата на клетките на нашето тело од оштетување предизвикано од слободните радикали. Слободните радикали се секогаш присутни во нашето тело, но нивното прекумерно присуство може да биде штетно и да придонесе за бројни хронични заболувања.

 

Калинката е богата со антиоксиданси и полифенолни соединенија кои обезбедуваат заштита од оваа штета. Главните биоактивни соединенија со антиоксидантна активност кои се наоѓаат во калинката се нарекуваат пуникалагини, антоцијани и хидролизирани танини.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка