Online: Членови: 0 | Гости: 204
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Овие пијалоци треба да се избегнуваат пред спиење!

 

Проблемите со спиењето може да бидат директно поврзани со последниот од пијалоците што ги внесувате во телото. Некои треба да се избегнуваат, оние кои имаат кофеин во себе, но ова може да ве изненади, станува збор за вода.

- Кај здрави млади возрасни, излачувањето на урината е помало ноќе отколку во текот на денот. Ова ви помага да не се разбудите во текот на ноќта.Доколку навечер пиете премногу вода, тоа би можело да ја наруши таа рамнотежа, па повеќе да се будите – објаснуваат од Sleep Foundation, пренесува The Sun.

Затоа е многу важно да пиете што повеќе вода во текот на денот, за да ја нарушите оваа рамнотежа.

- Ако пиете многу вода во текот на денот, нема да имате потреба да пиете толку големи количини навечер. Така ќе избегнете чести посети на тоалетот, кој често ќе ве буди навечер.

Следниот пијалок што треба да го избегнувате се газираните сокови. Повеќето од овие пијалоци се полни со кофеин и шеќер, а и двете можат да влијаат на сонот.

Алкохолот треба да се избегнува и пред спиење, бидејќи го нарушува деноноќниот ритам на телото - циклуси кои траат 24 часа како дел од внатрешниот часовник на телото.

 

Пред спиење најдобро би било да земете чај кој не содржи кофеин или топла шолја млеко.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка