Online: Членови: 0 | Гости: 113
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Тиквици моќен сојузник на здравјето!

Тиквиците припаѓаат на семејството Cucurbitacea и многу се популарен зеленчук во текот на летото.

Хранливи се и богати со витамини и минерали, а практични се и можат да се подготват на многу начини.Одличен извор се на манган и витамин ц, содржат магнезиум, витамин А, калиум, прехранбени влакна,

цинк, фолна киселина, фосфор, бакар и витамин Б2.

Магнезиумот е важен во превенција на срцев и мозочен удар, а заедно со калиумот помага во регулирање на крвниот притисок.

Фолната киселина и витаминот Ц заштитнички делуваат на организмот, посебно кај тумор. 

Го контролираат шеќерот во крвта и го намалуваат апетитот.

Одлични се за сува кожа. Количните на манган се клучни за производство на аминокиселинот пролин, кој создава колаген во кожата.

Идеални се за држење диета, бидејќи можете да јадете поголема количина.

 

 

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Филмски маратон романтични филмови за викенд

Без разлика дали сте романтична душа или реалистична жена која сака да гледа некој друг жанр, мора да признаете едно нешто.