Online: Членови: 0 | Гости: 250
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Месецот во кој сте родени одредува кои болести би се јавиле

Експертите тврдат дека сега постојат и научни причини поради кои треба да обрнете внимание на месецот во кој сте родени. 

На Медицинскиот центар Колумбија проучувале голема база на податоци од пациенти пред една година.

 Докторот Никола Татонели и неговиот тим по прв пат  проучувале дали месецот на раѓање навистина може да има некаква врска со создавањето на одредени болести.

Успеале да утврдат дека од 15568 болести кои се приметени кај пациентите, 55 покажале силна врска со месецот во кој се луѓето родени, а Татонети тврди дека тоа не е случајност.

Утврдена е врска со 16 болести која никој до сега не е поврзано со месеците, а меѓу нив е голем број од оние кои се во врска со здравјето на срцето. 

„Астрологијата се базира на месецот во кој сте родени, што штети на ваквите истражувања, бидејќи таа нема никакви научни докази кои ги потврдуваат. Годината во која сте родени се одредува на вас по раѓањето.

рекол докторот. Според податоците добиени од истражувањето на 1,7 милион луѓе, родените во јануари најчесто заболуваат од хипертензија, додкеа во февруари носи атријална фибрилација, пореметување на срцевиот ритам кој предизвикува треперење на преткомората.

Исто така се покажало дека и пролетните месеци носат срцени болести, па така оние кои се родени во март заболуваат од атеросклероза, а оние кои се родени во април, не можат да ја заобиколат ангина пекторис.

Родените во мај, јуни, јули и август се најчесто многу здрави и заобиколени од опасни болести, кои повторно се јавуваат во септември - родените во овој месец боледува од астма. 

Од друга страна, октомври е месец кој носи ментални болести, ноември чести инфекции, додека родените во декември се борат со бронхилитис од најраните денови. 

 

 

 

 

 

 

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка