Online: Членови: 0 | Гости: 412
Како невидлив | Ја заборавив лозинката!
Сеуште не си дел од најромантичното семејство? РЕГИСТРИРАЈ СЕ!
Најави се!

Како да го комбинирате некомпатибилното и да изгледате одлично

„Color blocking“ начин на облекување – како да го комбинирате навидум неспоивото?

Црно-бела, црвена и беж, сива и розова. Тоа се само неколку од комбинациите на бои што ќе ги добиеме ако играме на сигурно. Меѓутоа, што ако се чувствуваме смели и сакаме да носиме нешто што ќе ни отежне да останеме незабележани?

Што е сепак „блокирање на бои“?

Блокирање на бои може да се дефинира како комбинирање на облека составена од две до три (ако не и повеќе) навидум некомпатибилни бои. Постојат различни начини за блокирање на боите кои вклучуваат значајно избирање нијанси за да ги вклучите во вашата облека, но за тоа ќе зборуваме малку подоцна.

Иако блокирањето на бои е дефинитивно во мода во моментов, неговите корени се протегаат во 1960-тите. Ив Сен Лоран беше еден од првите двигатели на овој моден тренд уште во шеесеттите години, дебитирајќи го својот сега иконски широк фустан инспириран од Пиет Мондријан на ревијата есен/зима 1965-1966 година.

 

Блокирањето на боите се менуваше со текот на времето, но една работа остана иста – тоа е одличен начин да додадете малку енергија во вашата облека и да ја разбиете монотонијата на секојдневниот живот.

 

Како да комбинирате обоена облека со стил?

Сега кога знаеме што е блокирање на бои, време е да научиме како да ја примените оваа модна техника во вашата гардероба.

 

Комбинација од два тона

Наједноставниот начин за блокирање на бојата е комбинирање на две бои. Ова се често бои кои имаат силна живост и контраст, но не мора да се комплементарни (бои кои се спротивни на тркалото за боја).

Аналогно блокирање на боја

Во оваа техника се спаруваат три бои кои се една до друга на тркалото за боја. На пример, црвена, портокалова и жолта или сина, виолетова и зелена.

Прочитајте повеќе

Содржините на интернет страницата Романтични.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Не е дозволено превземање, користење или реобјавување (дозволено е реобјавување само на дел од содржината со ставање линк до содржината што се цитира) без писмена дозвола од Бест Нет Студио, во спротивно ќе Ви пратиме фактура со назнака „плагијат“ во вредност од 15.000 денари.
Zabavi mk logo

Коментари

Остави КоментарСлики од нашите членови

Zabavi mk logo

Љубовни правила

Кивалче

Препорачуваме филм

Најубави романтични филмови на сите времиња

Летните вечери се создадени за романтични филмови - комедии, драми, трагедии...Гушнати со партнерот или со семејството,романтиката е таа која ни треба. Мојата девојка